Civilna družba gre v boj za drugi tir

To, da je ocenjena vrednost drugega tira narasla na 1,4 milijarde evrov, vzbuja sume, da gre za sistemsko korupcijo, menijo v koprski SLS. Zato od poslancev svoje stranke zahtevajo sklic izredne seje odbora za infrastrukturo; Slovencem je treba predstaviti celotno dokumentacijo o drugem tiru, poziva podpredsednica SLS Olga Franca.

Sladžan Bacio in Olga Franca - pet pred dvanajsto Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Sladžan Bacio in Olga Franca - pet pred dvanajsto Foto: Tomaž Primožič/Fpa

KOPER > “Drugi tir predstavlja razvoj Istre in Slovenije. Primorcem, ki so zgradili pristanišče in slovensko pomorsko identiteto, naj nalijejo čistega vina. Prekipelo nam je in zahtevamo odgovor, zakaj drugega tira še ni,” je poudarila Olga Franca na včerajšnji tiskovni konferenci koprskega odbora SLS, ki jo simbolično začela pet pred dvanajsto.

“Interpelacija zoper ministra za infrastrukturo Sama Omerzela bi bila upravičena,” je prepričana Olga Franca. “Ministrovo podjetje je bilo izbrano na Darsovem razpisu, to pomeni, da je bil posel že sklenjen, podpis pogodbe bi bil zgolj formalnost. Ministrova izjava, da pač pogodbe ne bo podpisal, zato ni tako preprosta. Če ne drugega, bo moral plačati vsaj penale,” pravi Olga Franca.

Olga Franca je podprla tudi akcijo 35-letnega Sladžana Bacia iz Kopra, ki je včeraj v državni zbor kar sam vložil predlog zakona o financiranju drugega tira Koper-Divača, v katerem je naložba ocenjena na 900 milijonov evrov. Bacio pričakuje, da bo za vložitev zakona v 60 dneh brez težav zbral potrebnih 5000 podpisov volilcev.

Na vprašanje, zakaj raje kar SLS ne vloži predloga zakona o drugem tiru, je Bacio poudaril, da zato, da se odpre čim širša razprava, da dobijo glas ljudje in da do drugega tira pridemo s skupnim delovanjem politike, gospodarstva in civilne družbe.

Bacio, ki poudarja, da ni član nobene stranke, je poleg zakonskega predloga poslancem poslal še pobudo, naj razpišejo posvetovalni referendum o drugem tiru. KATJA GLEŠČIČ


Najbolj brano