Cimos plačilno nesposoben

Družba Cimos je po stanju izkazov na 1. oktober 2013 dolgoročno plačilno nesposobna, je pokazalo mnenje revizorja. Družba trenutno zaključuje pogovore z bankami upnicami in drugimi deležniki o dogovoru glede plačila dolga in konverzije terjatev.

Družba Cimos je po stanju izkazov na 1. oktober 2013 dolgoročno plačilno nesposobna, je pokazalo mnenje revizorja Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Družba Cimos je po stanju izkazov na 1. oktober 2013 dolgoročno plačilno nesposobna, je pokazalo mnenje revizorja Foto: Tomaž Primožič/Fpa

KOPER > Skupščina za konverzijo terjatev bo najkasneje 5. maja, je danes objavila družba.

Iz poročila revizorja KPMG Slovenija o medletnih računovodskih izkazih Cimosa izhaja, da družba na presečni dan 1. oktober 2013 izpolnjuje domnevo kapitalske neustreznosti po insolvenčnem zakonu, in sicer dolgoročne plačilne nesposobnosti, je družba objavila na spletni strani Ljubljanske borze.

Družba z bankami upnicami, DUTB, ministrstvom za finance in delničarji vodi proces finančnega prestrukturiranja, ki vključuje tudi spremembo pogojev za plačilo dolga in konverzijo terjatev v kapital. Deležniki so pri dokumentu, ki bo opredelil to prestrukturiranje dolga, v zaključni fazi usklajevanja.

Družba je napovedala, da bo do 3. aprila objavila sklic skupščine, na kateri bo predlagano povečanje kapitala s konverzijo terjatev. Skupščina se bo odvila najkasneje 5. maja.

Družba ima po pisanju današnjega časnika Finance negativni kapital v višini 73 milijonov evrov. Družba naj bi lani beležila 135 milijonov evrov izgube. Ta naj bi bila posledica slabitev posojil hčerinskim družbam ter slabitev in odpisov dolgoročnih finančnih naložb (hčerinske družbe vodi kot dolgoročne finančne naložbe).

Cimos po navedbah časnika bankam dolguje 400 milijonov evrov. Reprogram naj bi zadeval 350 milijonov evrov posojil, najetih pri banka, ki poslujejo v Sloveniji. V kapital naj bi konvertirali približno 180 milijonov evrov dolga, v desetih letih naj bi ob triletnem moratoriju na plačilo glavnice odplačali 75 milijonov evrov, zamrznjenega dolga (moratorija za glavnice brez plačila obresti) pa naj bi bilo 100 milijonov evrov.

Družba poleg tega potrebuje svež denar, in sicer po ocenah 60 milijonov evrov, navaja časnik. Del naj bi dobili s prodajo družbe Litostroj Power. Družba je februarja sporočila, da so zavezujoče ponudbe oddali češki družbi Energo-Pro in KKCG ter slovensko-hrvaški konzorcij Kolektor Končar.

STA


Najbolj brano