Cimos čaka na reprogram

Novi odpisi in slabitve naložb, ki se jim Cimos tudi letos ne bo mogel izogniti, ga lahko marca potisnejo v insolventnost. Tej se lahko izogne z bančnim reprogramom, a dogovora z bankami upnicami še ni.

Insolventnosti se Cimos lahko izogne z bančnim reprogramom, a  dogovora z bankami upnicami še ni Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Insolventnosti se Cimos lahko izogne z bančnim reprogramom, a dogovora z bankami upnicami še ni Foto: Tomaž Primožič/Fpa

KOPER > Nadzorniki Cimosa so včeraj na seji imeli na mizi poročilo o tem, kako napreduje Cimosovo poslovno prestrukturiranje, njegovo finančno prestrukturiranje pa je odvisno od bančnega reprograma.

Banke upnice - na njihovi strani je glavna Družba za upravljanje terjatev bank - in država dogovora s Cimosom še niso sklenile. Cimos bankam dolguje približno 430 milijonov evrov. Nova uprava podjetja predlaga, da banke upnice 200 milijonov posojil pretvorijo v kapital, 100 milijonov bi Cimos odplačeval po reprogramu, preostalih 100 milijonov pa bi banke dobile kasneje. Banke bi s konverzijo postale skoraj 80-odstotni lastnice, delež sedanjih lastnikov pa bi se zmanjšal na dobro petino. Po pisanju Financ nekatere banke niso pripravljene na tak reprogram. Želijo razlastitev sedanjih lastnikov in da bi dokapitalizacijska vrednost delnice znašala en evro. Pogajanja še trajajo. Dokapitalizacijska skupščina bi morala biti najkasneje marca.

Cimos je zdaj v boljšem položaju, ko je bil denimo lani ali predlani. Zdaj je vsaj jasno, kje nastaja izguba in se jo tudi zmanjšuje, medtem ko jo je prejšnja uprava skušala prikrivati,” zagotavlja naš vir.

Nadzorniki so razpravljali tudi o popolnitvi uprave, v kateri je zdaj samo predsednik Jerko Bartolić. Za stolčke v upravi se je potegovalo več kandidatov. Po naših informacijah je nadzornike kot kandidat za člana, ki bo držal roko nad proizvodnjo, najbolj navdušil Janez Gradišek iz Cimosa.

SONJA RIBOLICA


Najbolj brano