Cimos 2012: 74 milijonov evrov čiste izgube

Cimos je lani ustvaril dobrih 74 milijonov evrov čiste izgube, čista izguba skupine Cimos pa je dosegla skoraj 98 milijonov evrov. Obenem so upadli poslovni prihodki, ki so v lanskem letu za matično družbo znašali 388,5 milijona evrov, za skupino pa 445,6 milijona evrov, izhaja iz danes objavljenega letnega poročila Cimosa za lani.

 Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Foto: Tomaž Primožič/Fpa

KOPER> Predlani je skupina ustvarila minimalni dobiček v višini v višini 3,4 milijona evrov, matična družba pa je poročala o 3,6 milijona evrov dobička.

Iz letnega poročila družbe Cimos in konsolidiranega letnega poročila skupine Cimos, ki ju je družba objavila na straneh Ljubljanske borze, izhaja, da je imela matična družba lani za 388,5 milijona evrov poslovnih prihodkov (leto prej skoraj 413 milijonov evrov), prihodki od prodaje pa so v istem obdobju z 409,3 milijona evrov padli na 386 milijonov evrov.

Dobiček iz poslovanja je lani znašal 4,7 milijona evrov oziroma za približno 11 milijonov evrov manj kot leto prej.

Slab kapitalski položaj

Na ravni skupine Cimos so se poslovni prihodki z 480,7 milijona evrov v letu 2011 lani znižali na 445,6 milijona evrov, prihodki od prodaje pa so znašali 417,5 milijona evrov (leta 2011 455,6 milijona evrov).

V primerjavi z dobrimi 30 milijoni evrov dobička iz poslovanja v letu 2011 je skupina lani zabeležila izgubo iz poslovanja v višini 59,4 milijona evrov.

Kapitalski položaj matične družbe in skupine se je lani močno poslabšal. Kapital družbe se je z dobrih 116 milijonov evrov ob koncu leta 2011 zmanjšal na 50,3 milijona evrov, kapital skupine pa s 139,3 milijona evrov na 22,5 milijona evrov. Podjetje so bremenile tudi visoke kratkoročne in dolgoročne obveznosti, ki so v matični družbi presegale 300 milijonov evrov, v skupini pa dosegale skoraj 400 milijonov.

Finančno prestrukturiranje

Predsednik uprave Cimosa Jerko Bartolić je ob teh podatkih ocenil, da je podjetje v letu 2012 pestila težka likvidnostna situacija, ki je posledica pomanjkanja obratnega kapitala in visoke zadolženosti podjetja. Ob teh težavah se mu zdijo rezultati na strani prihodkov spodbudni.

Glede zabeležene izgube pa je poudaril, da je bil rezultat rednega poslovanja v lanskem letu tako v družbi kakor tudi skupini pozitiven, čeprav vključuje tudi stroške za obresti po obrestnih merah, ki so višje od tistih, na katere so banke že pristale s kasnejšim sporazumom o prestrukturiranju dolga.

V skladu z dogovorom z revizorji je bilo v matični družbi narejenih za 78 milijonov evrov slabitev, v skupini pa za 75 milijonov evrov, hkrati pa so bile narejeni še nekateri drugi popravki knjižb v preteklosti. Te korekcije nimajo dodatnega negativnega vpliva na likvidnostno stanje, zagotavlja predsednik uprave.

Kot ključne dogodke pri iskanju rešitev za dolgoročno stabilnost podjetja je Bartolić izpostavil podpis okvirne pogodbe o finančnem prestrukturiranju in parafiranje sporazuma v zvezi z udeležbo v finančnem prestrukturiranju družbe ter priprava programa za poslovno prestrukturiranje podjetja.

Nazaj k avtomobilom

Načrti predvidevajo korenite spremembe dosedanjega poslovnega modela in vrnitev skupine k osnovni avtomobilski dejavnosti. Izvedba bo zahtevna, je pa po Bartolićevi oceni izvedljiva, tudi zaradi dejstva, da je Cimos “podjetje s paleto zavidanja vrednih kupcev, ki verjamejo v podjetje in želijo z njim še naprej sodelovati na razvojnih projektih novih modelov vozil in motorjev”.

Prejšnji četrtek so po predstavniki Cimosa, lastnikov, bank upnic in države po večtedenskih pogajanjih vendarle parafirali sporazum o finančnem prestrukturiranju družbe, s katerim bi reševali močno zadolženo koprsko podjetje, ki skupno zaposluje 7000 delavcev, od tega 3000 samo v Sloveniji.

Mediji so v preteklih dneh sicer razkrili podrobnosti sporazuma, po katerem naj bi Cimos takoj po prvomajskih praznikih na podlagi državnega poroštva dobil prvi del 35 milijonov evrov posojila, sledila pa bosta dokapitalizacija družbe in prodaja dela premoženja, med drugim družbe Litostroj Power.

STA


Najbolj brano