Cerkev zaživela 200 let po Napoleonu

Koprska cerkev sv. Frančiška Asiškega je za dvesto let izgubila svoj sakralni pomen, Napoleon jo je namreč leta 1806 zaradi nestrpnosti do frančiškanskega reda zaprl s pripadajočim samostanom vred. Včeraj pa je po dvesto letih v njej spet zadišalo po mašnem kadilu, koprski škof msgr. Metod Pirih pa je ob godu Monalda Koprskega daroval mašo.

Včeraj so v koprski cerkvi sv. Frančiška Asiškega po dvesto letih spet maševali Foto: Zdravko Primožič/Fpa
Včeraj so v koprski cerkvi sv. Frančiška Asiškega po dvesto letih spet maševali Foto: Zdravko Primožič/Fpa

KOPER> Koprsko cerkev sv. Frančiška Asiškega na Martinčevem trgu so Koprčani dolga leta poznali kot skladišče in kot šolsko telovadnico. Potem so jo “zavzeli” strokovnjaki iz zavoda za varstvo kulturne dediščine in proučevali možnosti za obnovo. V cerkvi naj bi namreč Mestna občina Koper, ki je njena lastnica, uredila dvorano za protokolarne prireditve.

Včeraj pa je po 205 letih med gotsko-boročnimi zidovi te cerkve spet zadišalo po mašnem kadilu. Koprski škof msgr. Metod Pirih je daroval mašo ob godu blaženega Monalda Koprskega, ki se je pred osemsto leti rodil in živel v Kopru. Ta redovnik, teolog in kanonik je bil med prvimi nasledniki sv. Frančiška v Istri. Njegove relikvije so do Napoleonovega zaprtja hranili prav v cerkvi sv. Frančiška, zato so organizatorji, osrednja koprska knjižnica in samostan sv. Ane, včeraj spet odprli njena vrata v sakralne namene.

Sicer pa gre za najstarejšo in kljub baročni predelavi zelo dobro ohranjeno gotsko cerkev na Slovenskem, poudarjajo strokovnjaki z zavoda za varstvo kulturne dediščine. Med umetnostnimi zgodovinarji je znana zaradi posebnega tipa gotske arhitekture, ki se je razvil prav v Kopru in vplival na druge v Istri.

“Upamo, da bo ta dogodek pripomogel k čim prejšnji obnovi cerkve, ki je zelo primerna za svečane prireditve,” so včeraj dejali organizatorji.

Z občine pa dodajajo, da naj bi se to zgodilo čez dve leti, saj še zbirajo dokumentacijo, prihodnje leto bodo zavihali rokave arheologi, potem pa bo sledila prijava na razpis za evropski denar.

LKF


Najbolj brano