Bolniki ne bodo več poštarji

Od 3. januarja prihodnje leto bolnikom ne bo več treba nositi napotnic splošnega zdravnika v SBI za radiološke preiskave, ampak bodo to opravili že splošni zdravniki prek spleta. “Bolniki ne bodo več poštarji,” pravi direktor bolnišnice Jani Dernič.

Branko Cvetičanin,  predstojnik radiologije v SBI: “Takšno  naročanje bi v dobrem mesecu po zagonu za radiologijo lahko uvedli tudi za vse druge dejavnosti v bolnišnici”  Foto: Zdravko Primožič/Fpa
Branko Cvetičanin, predstojnik radiologije v SBI: “Takšno naročanje bi v dobrem mesecu po zagonu za radiologijo lahko uvedli tudi za vse druge dejavnosti v bolnišnici”  Foto: Zdravko Primožič/Fpa

IZOLA> Lažje naročanje, ki pomeni veliko olajšanje za bolnike, je za zdaj mogoče le v Splošni bolnišnici Izola (SBI). Ta je namreč že pred časom razvila telekomunikacijski sistem na področju radiologije (na tem področju je ena najboljših v Sloveniji) in se povezala z drugimi bolnišnicami. Tako da nov portal za spletno naročanje bolnikov pomeni le nadaljevanje posodabljanja na tem področju.

Hkrati s to novostjo pa bo za zdaj deloval tudi star sistem, dokler se zdravniki in bolniki na to novost ne navadijo. Čakalne dobe na izolski radiologiji so sicer med najkrajšimi v Sloveniji (največ dva tedna za CT).

Vzor za vso državo

Minister za zdravje Dorijan Marušič pravi, da bodo v prihodnje po tem vzoru uredili naročanje bolnikov po vsej državi za vse preiskave, a v tem mandatu to še ne bo mogoče izpeljati.

Elektronsko naročanje na radiološke preiskave v SBI je eden od izkupičkov čezmejnega projekta e-health, ki je plod sodelovanja Slovenije in Italije. Na slovenski strani so poleg izolske še sežanska, šempetrska in jeseniška bolnišnica, ljubljanski klinični center, ortopedska bolnišnica Valdoltra in Univerza na Primorskem.

Po zdravnika tudi čez mejo

Med cilji projekta, ki bo trajal do konca leta 2013, pa je ureditev čezmejne zdravstvene mreže na Primorskem in v Furlaniji Julijski krajini, tako da bi bolniki lahko koristili zdravstvene usluge tudi čez mejo. To bi urejali s posebnim digitalnim dvojezičnim zdravstvenim kartonom.

JASNA ARKO


Najbolj brano