Bodo C2 končali, predali drugim ali kaj tretjega?

Vodstvo škofjeloškega gradbenega podjetja SGP Tehnik je 170 zaposlenih najprej poslalo na božično-novoletne praznike, potem pa vložilo predlog za prisilno poravnavo, ne da bi o tem obvestilo delavce. Izvršni direktor Ivan Črv ne pojasnjuje, zakaj.

Kompleksu C2 Livade ne manjka dosti, da bi ga končali. Kako bo s prodajo stanovanj,  pa je drugo vprašanje. Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Kompleksu C2 Livade ne manjka dosti, da bi ga končali. Kako bo s prodajo stanovanj, pa je drugo vprašanje. Foto: Tomaž Primožič/Fpa

IZOLA, ŠKOFJA LOKA> Ne komentira niti usode nedokončanega kompleksa 190 stanovanj in petih poslovnih prostorov v izolskih Livadah.

V začetku tedna bi se morali delavci vrniti na gradbišča, tudi na izolsko, vendar jih tam ni bilo videti.

Po podatkih spletnega portala Gvin ima SGP Tehnik blokirane račune najmanj 65 dni. Pestijo ga večdesetmilijonski dolgovi, predvsem do dobaviteljev, ki po različnih interpretacijah znašajo od 29 do 42 milijonov.

O vzrokih lahko samo ugibamo. Na radoveljskem gradbišču, kjer so prav tako gradili poslovno-stanovanjsko sosesko, pa so jih po poročanju medijev pričakali varnostniki. Pred zaprtimi gradbiščnimi vrati naj bi obstali še na dveh drugih gradbiščih po Sloveniji, škofjeloško pa naj bi prevzel drugi izvajalec.

Vprašanje, ali bodo komu drugemu predali tudi nedokončan izolski kompleks, je še vedno brez jasnega odgovora. Tehnikov izvršni direktor Ivan Črv se niti tokrat ni odzval na našo poizvedbo. Videti je, da je kompleks skoraj nared. Manjka mu le še kakšna notranja inštalacija ali druga malenkost, predvsem je treba urediti okolico. V izolski upravni enoti smo od načelnika Branka Andrejašiča izvedeli, da Tehnik doslej ni zaprosil za prenos investitorstva tega objekta, niti za spremenjeno gradbeno dovoljenje za projekt.

Komuniciranje z javnostjo ni bila vrlina tega podjetja. V molk se je zavil že Klemen Ferjančič, predhodnik Ivana Črva, ko smo poizvedovali glede (pred)prodaje stanovanj. V javnosti je namreč zakrožil podatek o precej naviti prodajni ceni. Ta naj bi presegala 2870 evrov za kvadratni meter.

Lahko se zgodi, da bo Tehnik sam končal sosesko C2 Livade. Postopki prisilne poravnave bi mu to omogočili. Možno je tudi, da je že podpisal kakšno predkupno pogodbo za stanovanje (kupoprodajne so možne šele po pridobitvi uporabnega dovoljenja za objekt). V tem primeru bi se nadejal obročnega plačevanja kupnine, kar bi bilo zanj nadvse spodbudno.

Vendar je to po mnenju poznavalcev nepremičninskega trga bolj malo verjetno. Kajti podjetje s takšnimi finančnimi težavami ne dobi zlahka bančne garancije za toliko stanovanj. V sedanjih zaostrenih finančnih razmerah v Sloveniji pa si je težko predstavljati, da bi Tehnik našel banko, ki bi kupcem stanovanj jamčila, da jim bo vrnila kupnino ali njen del, če podjetje ne bi končalo gradnje. Če tega ne bi storilo pravočasno, bi moralo plačati še penale.

Novica o predlogu za prisilno poravnavo je najbolj presenetila delavce, ki so pred prazniki odšli na dopust prepričani, da bo uprava našla rešitev. Predsednik sindikata Čedomir Radošević nam je pred božičem povedal, da se je vzdušje v podjetju izboljšalo. Izplačali so jim oktobrsko plačo in dvojne potne stroške (tudi za november). Novembrske plače s prispevki in letošnjega regresa sicer niso dobili, vendar se je Radošević nadejal pozitivne rešitve: “Takoj po novem letu se bomo sestali z vodstvom. Pokazalo je dobro voljo.”

Za komentar o novonastalih razmerah v podjetju predsednik sindikata včeraj po telefonu ni bil dosegljiv.

MIRJANA CERIN


Najbolj brano