Antični grobovi na vrtu škofije

Na vrtu koprske škofije so med arheološkimi raziskavami odkrili šest grobov s skeleti iz pozne antike, verjetno iz petega stoletja. Tako stari grobovi so v Kopru izredno redki. Izjemno je tudi odkritje grobne jame, ki je imela s kamni tlakovano dno.

Na vrtu koprske škofije so med arheološkimi raziskavami odkrili šest grobov s skeleti iz pozne antike, verjetno iz petega stoletja Foto: Helena Race
Na vrtu koprske škofije so med arheološkimi raziskavami odkrili šest grobov s skeleti iz pozne antike, verjetno iz petega stoletja Foto: Helena Race

KOPER > Antični grobovi so v Kopru redki, saj so nove zgradbe v mestnem jedru postavljali na območju starejših, pri tem pa uničevali tudi stare grobove. Območje, kjer je zdaj vrt koprske škofije, se je takšnim posegom očitno uspelo izogniti.

1,8 metra globoko je bilo šest grobov

“Ko smo naredili testne sonde, nismo naleteli na grobove, smo jih pa pričakovali, saj je Koper povsod grobišče,” pojasnjuje Barbara Hofman iz podjetja Okra, ki opravlja arheološka izkopavanja. Zatem so začeli ročno odstranjevati material in našli temelje starejših stavb, tudi takšnih iz srednjega veka, nekaj porušenih struktur, na globini 1,8 metra pa naleteli na šest grobov. “Predvidevamo, da gre za grobove iz petega stoletja našega štetja, to je iz pozne antike, ko je bil Rimski imperij že v zatonu. Od šestih grobov so štirje otroški, v nobenem pa ni grobnih pridatkov, kar otežuje natančno umestitev v čas in kulturno pripadnost pokopanega,” pravi Hofmanova. Eden od grobov je obrnjen proti jugu, ostali skeleti so položeni v smeri vzhod-zahod.

Eden od grobov ima tlakovano dno

Imajo pa vsi najdeni grobovi jasno označeno grobno jamo - obdajajo jo delno obdelane kamnite plošče.

“Na območju nekdanjega otoka v Kopru to ni pogosto, pri teh grobovih pa je grobna jama izrazita. Na drugih lokacijah je okoli skeleta pokončno položenih le nekaj kamnov, tu pa so postavljeni celotni obodi. Poleg tega ima eden od grobov tlakovano dno; to je edini tak grob, ki sem ga odkrila,” najdbo opisuje Hofmanova.

Zdaj si bo skelete ogledal še antropolog oziroma osteolog, ki bo verjetno lahko ugotovil, ali gre za moške ali ženske, koliko so bili stari, kdaj so živeli, ali so imeli kakšne poškodbe im bolezni. Kosti bodo na koncu shranili v depojih Pokrajinskega muzeja Koper, kjer bodo čakale na morebitne nadaljnje raziskave. Skeleti so bili zagotovo pokopani v istem časovnem obdobju, ki pa je lahko dolgo tudi 300 let, še pojasnjuje Hofmanova.

V stoletjih, ki so sledila, so grobišče pokrile ruševine, namen in značaj prostora pa se je spremenil; del grobišča je bil pozidan (verjetno vse od srednjega veka naprej), na drugem delu pa je bil vrt. Zdaj je Škofija Koper naročila arheološke raziskave, saj namerava stavbe ob vrtu (oziroma na Brolu) prenoviti, v njih pa urediti arhiv. Trenutno še pripravljajo dokumentacijo za gradnjo. HELENA RACE


Najbolj brano