2,5 milijona evrov nazaj v evropsko blagajno?

Epilog zgodbe o nepravilnostih pri gradnji hotela Arija na Debelem rtiču bi utegnil biti za Rdeči križ Slovenije (RKS) nadvse nesrečen. V mesecu dni bo na direktoratu za turizem na gospodarskem ministrstvu padla odločitev, ali bo RKS moral vrniti 2,5 milijona evropskega denarja. Izvedbo projekta bo vzela pod drobnogled tudi protikorupcijska komisija.

 Hotel Arija nemoteno obratuje že od leta 2010, medtem pa vrejo na dan podatki o porazni izvedbi projekta  Foto: Zdravko Primožič/Fpa
Hotel Arija nemoteno obratuje že od leta 2010, medtem pa vrejo na dan podatki o porazni izvedbi projekta  Foto: Zdravko Primožič/Fpa

DEBELI RTIČ> Komisija gospodarskega ministrstva je že maja lani začela preverjati pravilnost porabe evropskega denarja. Za osemmilijonsko gradnjo hotela Arija v Mladinskem zdravilišču in letovišču RKS na Debelem rtiču, kjer pripravljajo letovanja za socialno šibkejše, je iz EU in državnega proračuna priteklo 3,5 milijona evrov.

Dolgovi zaradi stečaja Vegrada in GPG

Komisija v poročilu, ki ga je izdala pred dnevi, razkriva, kaj vse je bilo s projektom narobe. Hotel nemoteno deluje že od leta 2009, ko je RKS zanj pridobil uporabno dovoljenje, a naložba še ni finančno zaključena. Razloga sta po navedbah ministrstva stečaja glavnega izvajalca gradnje, Vegrada, in dobavitelja opreme, Gradbenega podjetja Grosuplje. Družbi namreč nista odpravili ugotovljenih napak in pomanjkljivosti na objektu, zaradi česar jima niso bili plačani vsi stroški. Po stečaju Vegrada pa so brez plačila ostali številni podizvajalci, kar je za nekatere bilo usodno.

Nimajo dokumentov

Ker je RKS zaradi stečaja Vegrada in GPG moral naročiti sanacijska dela drugim izvajalcem, je prišlo do podvajanja stroškov, ugotavlja komisija gospodarskega ministrstva. Navaja še, da RKS ob njenem obisku ni razpolagal z vso potrebno dokumentacijo, ki jo je dolžan pridobiti in hraniti; ni imel denimo gradbenega dnevnika za dela, ki jih je izvedel Vegrad, dokazila o zanesljivosti objekta ter dokumentacije, ki bi omogočala jasen vpogled v potek gradnje, in tiste, ki je bila podlaga za pridobitev uporabnega dovoljenja.

Prilagojen razpis?

Glede izbora izvajalca gradnje komisija ugotavlja, da “obstaja sum, da je bila razpisna dokumentacija prilagojena potrebam potrditve projekta”. In še: da RKS ne dosega projektnih ciljev, saj bi v hotelu moral zagotoviti 105 ležišč, dejansko pa jih je 68, ter da so bile napake na objektu ogotovljene šele potem, ko je že obratoval, torej jih investitor in nadzornik nista pravočasno preprečila. Zaradi vsega navedenega, sklepa komisija, “ni mogoče izključiti odgovornost RKS za nastale nepravilnosti”.

Njena poglavitna ugotovitev je, da “ni mogoče zagotoviti, da so bila dodeljena sredstva porabljena smotrno in gospodarno”, zato bo ministrstvo v prihodnjih dneh posredovalo primer v proučitev protikorupcijski komisiji.

O vračilu v mesecu dni

Direktorat za turizem naj bi se v 30 dneh opredelil do tega, ali naj se projekt nadaljuje ali prekine. Če bo padla negativna odločitev, bo RKS moral vrniti 2,5 milijona evrov evropskega denarja.

Generalni sekretar RKS Danijel Starman v svojem odzivu na poročilo komisije poudarja, da RKS že od novembra 2010 aktivno sodeluje z organi ministrstev in z organi pregona pri ugotavljanju nepravilnosti pri gradnji hotela Arija. Ne glede na to, da bo morda potrebno vračilo evropskega denarja, pa da “sedanje vodstvo RKS že vodi postopke ugotavljanja osebne materialne in kazenske odgovornosti odgovornih oseb, o čemer redno poroča na vseh svojih organih”.

ILONA DOLENC


Najbolj brano