Minister Židan odločno proti sivi ekonomiji

Slovenija si želi do leta 2020 čim bolj povečati proizvodnjo hrane in si tako zagotoviti večjo prehransko varnost. Za dosego tega cilja bo slovenskemu kmetijstvu v prihodnjih sedmih letih na voljo približno 2,3 milijarde evrov, večinoma iz evropskega proračuna.

Kmetijski minister Dejan Židan je včerajšnji obisk v Istri začel z delovnim zajtrkom na Kmetijski zadrugi (KZ) Agraria v Kopru. Predsednica upravnega odbora zadruge Jožica Bolčič in direktor  Robert Fakin sta ministra razveselila z informacijo, da tudi Foto: Zdravko Primožič/Fpa
Kmetijski minister Dejan Židan je včerajšnji obisk v Istri začel z delovnim zajtrkom na Kmetijski zadrugi (KZ) Agraria v Kopru. Predsednica upravnega odbora zadruge Jožica Bolčič in direktor Robert Fakin sta ministra razveselila z informacijo, da tudi Foto: Zdravko Primožič/Fpa

PORTOROŽ > “Od nas je odvisno, na kakšen način bomo ta denar porabili,” je na včerajšnjem vrhu kmetijskih in živilskih podjetij v Portorožu dejal minister za kmetijstvo in okolje Dejan Židan.

Minister Židan nasprotuje prodaji Marcatorja hrvaškemu Agrokorju: “Mercator potrebuje stabilne lastnike, Agrokor pa to ni, ker nima denarja.” Prepričan je, da smo imeli v Sloveniji že preveč kupcev, ki so prišli brez denarja in izčrpavali podjetja: “Mislim, da se takšnih zgodb več ne moremo iti.”

Ena večjih notranjih rezerv v Sloveniji je po oceni ministra Dejana Židana siva ekonomija, ki naj bi znašala kar deset milijard evrov. “V času konjukture ni tako moteča, v času recesije pa vsak evro, ki ne steče v državno blagajno, dodatno zmanjšuje socialno varnost države in dodatno ogroža tiste, ki delujejo v skladu s pravili in zakonodajo,” opozarja Židan, ki je že napovedal vrsto ukrepov zoper sivo ekonomijo. Ta je prisotna na vseh področjih, ki ga pokriva njegov resor: v gozdarstvu, denimo, naj bi je bilo 25 odstotkov, v vinogradništvu in vinarstvu kar 50 odstotkov, precej pa je je tudi v pekarstvu.

Židan je napovedal tudi, da bo ministrstvo do konca julija v javno obravnavo poslalo predlog sprememb zakona o kmetijstvu, v katerem naj bi določili tudi nov, 30-dnevni plačilni rok za hitro pokvarljivo blago, torej kruh, mleko, jajca, meso, ribe ... V zakonu naj bi zapisali tudi sistem nadzora in sankcioniranja. Trgovci si zdaj za plačilo vzamejo tudi do 90 dni, najbolj “hitri” pa so po besedah ministra tuji diskontni trgovci.

Židan je udeležencem vrha tudi ponovil, da nasprotuje uvedbi davka na sladke pijače. “V tem trenutku bi namreč obdavčitev naredila več škode kot koristi,” je prepričan. PV


Najbolj brano