(Ne)sojena sečoveljska golf igrišča sistemska korupcija?

V Združenju zakupnikov kmetijskih zemljišč slovenske Istre znova opozarjajo na sume nepravilnosti pri načrtovani gradnji igrišča za golf v Sečovljah. Predsednik združenja Jožef Horvat je povedal, da so leta 2009 kljub obstoječim sodnim odločbam kmetijska zemljišča v zemljiško knjigo vpisali na ime družbe Golf Istra.

Jožef Horvat je prepričan, da se okoli projekta igrišča za golf izvaja “sistemska korupcija, ki se vleče od leta 2003 dalje” Foto: STA
Jožef Horvat je prepričan, da se okoli projekta igrišča za golf izvaja “sistemska korupcija, ki se vleče od leta 2003 dalje” Foto: STA

SEČOVLJE > V združenju zakupnikov so že pred časom opozorili, da je pogodba med občino Piran, Golfom Istre in skladom kmetijskih zemljišč za igrišče za golf v Sečoveljski dolini po njihovem prepričanju nična, pogodbene stranke pa so pod grožnjo ovadbe obenem pozvali, naj odstopijo od pogodbe.

Projekt igrišč za golf je zaradi sodnih sporov med pogodbeniki že nekaj let na mrtvi točki. Konec marca je sklad kmetijskih zemljišč objavil nezavezujočo ponudbo za zakup omenjenih kmetijskih zemljišč, kar je sprožilo odziv ostalih pogodbenikov, ki sta takoj zahtevala preklic ponudbe, saj da ima Golf Istra v zemljiški knjigi na nepremičninah, ki so bile predmet ponudbe, vknjiženo stavbno pravico in najemno pravico za čas trajanja 30 let.

Horvat je prepričan, da se okoli projekta igrišča za golf izvaja “sistemska korupcija, ki se vleče od leta 2003 dalje”. Kot zdaj ugotavlja, je piranska občina oziroma takratni župan Tomaž Gantar v dogovoru s takratnim direktorjem sklada kmetijskih zemljišč Sergijem Daoliom leta 2009 kljub sodni prepovedi prometa z omenjenimi zemljišči iz leta 2003 in kljub odločitvi ustavnega sodišča iz decembra 2005, s katero je bil razveljavljen lokacijski načrt, dosegla vpis Golfa Istre kot najemnika zemljišč.

Na koprsko okrožno sodišče so zakupniki zato poslali dopis, s katerim pričakujejo, da bo sodišče ugotovilo kršitev prepovedi vpisa v zemljiško knjigo kot tudi ugotovilo odgovorne za to kršitev, celotno zadevo pa posredovalo organom pregona. Prav tako naj sodišče naloži, da se glede vpisa v zemljiško knjigo povrne prvotno stanje, dodaja Horvat.

Prav tako so poslali še tretjo prijavo protikorupcijski komisiji. Ta je po Horvatovih navedbah dve predhodni prijavi ignorirala, zdaj pa od nje zahtevajo, “da končno ukrepa v skladu s svojimi pooblastili”.

Nedavno ustanovitev civilne iniciative v podporo gradnji igrišča za golf pa Horvat ocenjuje kot čisto farso. Nesprejemljivo se mu zdi, da piranski župan Peter Bossman kot eden od pobudnikov takšne iniciative zastopa zasebne interese družbe Golf Istra.

STA


Najbolj brano