Župan in direktor sta se pomirila

Uprava občine Cerkno je po menjavi županov v minulih dveh letih doživela precej sprememb. Tisti, ki so stavili, da bo svoje delovno mesto moral zapustiti tudi direktor uprave Martin Raspet, pa so se ušteli. Na sicer dvakrat ponovljenem razpisu je bil kot edini prijavljeni kandidat izbran in je ostal na čelu uprave.

  Tajnica Cirila Tušar odhaja, župan Miran Ciglič (na sredini) in direktor uprave Martin Raspet pa sta se pomirila
Tajnica Cirila Tušar odhaja, župan Miran Ciglič (na sredini) in direktor uprave Martin Raspet pa sta se pomirila 

CERKNO> Kljub prepihu, ki je v minulih dveh letih zajel upravo občine z menjavo vodilnih v kar dveh od skupno štirih služb, ostaja Cerkno z enajstimi zaposlenimi racionalna občina. Po nedavnem ponovnem imenovanju Martina Raspeta za direktorja uprave in skorajšnji menjavi tajnic v urada župana bo ta naposled konsolidirana.

Uprava je, pride le še nova tajnica

Če je bil medobčinski inšpektorat občin Cerkno in Železniki prvi, ki je dočakal ukinitev pod županom Miranom Cigličem, je slednji zgolj sledil pobudi kolege iz Železnikov. Cigličeva pobuda pa je bila ukinitev LTO Laufar. Svet občine je to sicer preprečil, ob pobudi pa se je prvič resno zaiskrilo med Cigličem in direktorjem uprave Raspetom. Ta namreč kot predsednik sveta zavoda Laufar (mandat mu je sicer že potekel) ni sledil pobudi župana in je glasoval proti ukinitvi turistične organizacije.

Načeti odnosi med vodilnima možema občine so se zapletali do obrata na nedavno zaključenem razpisu za novega direktorja uprave. Občina je postopek ponovila dvakrat, saj je bil enkrat edini kandidat Raspet, drugič pa zainteresiranih za vodenje uprave Cerknega ni bilo. Naposled sta se Ciglič in Raspet sporazumela, da bosta mandat v nespremenjenih vlogah zvozila do konca.

Zaradi nezanimanja so dvakrat ponovili tudi razpis za županovo tajnico. Po upokojitvi Cirile Tušar, edine, ki je v upravi občine že od njene ustanovitve, bo desna roka župana Katja Lapanja iz Šebrelj. Če je upokojitev botrovala tudi pomladitvi v službi za prostor in okolje, pa je Marjeta Simonič dala slovo službi za družbene dejavnosti zaradi oteženega komuniciranja z županom. Jožica Lapajne, ki jo je nadomestila, je na čelo oddelka prišla iz hotela. Nekaj prahu pa je dvignila tudi zaposlitev po študentski pogodbi, saj naj bi šlo za županovo sorodnico.

Obeta se skupni inšpektorat z Idrijo

Ker svetniki niso verjeli, da gre za mlado, upravi potrebno strokovnjakinjo, so denar v proračunu zanjo celo prerazporedili na druge dejavnosti, a je pri zaposlitvi kljub temu ostalo.

Skupaj enajst zaposlenih, od katerih trije v režijskem obratu skrbijo za občinsko komunalno infrastrukturo, v slovenskem merilu vsekakor predstavlja eno od bolj racionalno organiziranih uprav občin. V kratkem pa se jim utegne znova pridružiti inšpektor, vsaj za kakšen dan v tednu. Tega naj bi sicer zaposlila občina Idrija, saj se v Cerknem oblikovanja skupnega inšpektorata tokrat lotevajo skupaj z njo.

Svetniki SLS, ki so odlok o skupnem inšpektoratu v prvem branju potrdili, so napovedali, da bodo ob končni različici akta glasovali proti, če vanj ne bo vključeno tudi redarstvo. To ni predvideno (občina Idrija že ima svoje redarje), a SLS bo sprejem odloka težko preprečila. Občini sta predvideli, da bo inšpektorat predvsem nadziral izvajanje občinskih predpisov. Gre v prvi vrsti za oskrbo z vodo, za varovanje okolja, odvoz odpadkov in za gospodarske javne službe.

SAŠA DRAGOŠ


Najbolj brano