Župan bi ji vzel koncesijo

Župan Matej Arčon meni, da bi morali Komunali odpovedati koncesijsko pogodbo. Razlog? Občina ne more vpisati predkupne pravice na nakup delnic podjetja.

NOVA GORICA> Že res, da ima Komunala Nova Gorica z mestno občino sklenjeno koncesijsko pogodbo za zbiranje, odvoz in odlaganje odpadkov do leta 2017, a novogoriški župan Matej Arčon je prepričan, da bi jo bilo treba prekiniti. Pa razlog ni morebitno pritoževanje nad slabimi storitvami podjetja, pač pa tiči povsem drugje. Novogoriška občina, ena od (so)lastnic Komunale, ne more dobiti prednostne pravice za nakup delnic tega podjetja.

“Občinski odlok iz leta 2010 to predvideva, na podlagi odloka je bila podpisana koncesijska pogodba. A ko smo na Klirinško depotni družbi zahtevali prednostni vpis delnic, so nas zavrnili, ker mora to biti opredeljeno v statutu podjetja. Na skupščini Komunale smo želeli, da se to vpiše v statut, a sta bila zasebna lastnika Salonit in Cestno podjetje Gorica proti. To je razlog za odpoved koncesijske pogodbe,” je prepričan Arčon, ki dodaja: “Ne razumem, zakaj so večinski lastniki glasovali proti predlogu, če pa ima Komunala največ prihodkov prav s strani storitev za lokalne skupnosti. In sploh ni rečeno, da bi predkupno pravico uveljavljali.”

Župan je potezo, ki bo zagotovo sprožila spore med zasebnimi lastniki Komunale in občino, naredil ravno v času, ko naj bi se mestni svetniki odločali o aneksu h koncesijski pogodbi. Približno 970.000 evrov mora namreč Komunala vložiti v stroje oziroma opremo za obdelovanje odpadkov na odlagališču v Stari Gori, sicer ne bo dobila okoljevarstvenega dovoljenja zanj. Zaradi obdelave bodo stroški Komunale višji, zato bi morale občine zagotoviti manjkajoči denar. Cene na položnicah bi poskočile.

A Arčon je včeraj točko umaknil z dnevnega reda mestnega sveta. O tem naj bi govorili prihodnji teden na izredni seji. Prepričan je tudi, da bi morale biti občine vsaj večinske lastnice Komunale: “Drugod po Sloveniji je tako.”

Če razdrejo koncesijsko pogodbo s Komunalo, bi storitve, ki jih sedaj opravlja, prenesli na javno podjetje Mestne storitve, ki bi poiskalo izvajalca ali razpisali novo koncesijo, meni. “Lahko pa bi na izredni skupščini podjetja spremenili statut,” še pravi.

MITJA MARUSSIG


Najbolj brano