Zunaj končan, manjka vsebina

Medpodjetniški izobraževalni center (MIC) je na zunaj že nared, opremiti pa ga je treba še s pohištvom in tehnološko opremo. Denar za to pričakujejo v novogoriškem šolskem centru od države, pa tudi od severnoprimorskih občin.

MIC je pod streho, sedaj morajo zbrati denar za opremo. Razen goriških, ostale severnoprimorske občine doslej niso primaknile niti ficka ... Foto: Mitja Marussig
MIC je pod streho, sedaj morajo zbrati denar za opremo. Razen goriških, ostale severnoprimorske občine doslej niso primaknile niti ficka ... Foto: Mitja Marussig

NOVA GORICA > Medpodjetniški izobraževalni center (MIC), edina večja zgradba, ki se je v zadnjih mesecih gradila v mestu, je tako rekoč pod streho. Objekt ob Cankarjevi ulici s petimi etažami v skupni izmeri 5.600 kvadratnih metrov, kjer bodo laboratoriji in delavnice, bo obogatil prostorske kapacitete Šolskega centra Nova Gorica, pod katerega okrilje spada, pa tudi ponudbo in možnosti za dijake, študente in vse ostale željne pridobivanja dodatnih znanj oziroma usposabljanj. Glavni namen MIC, ki je sicer zaživel že leta 2007, a se je ves čas soočal s hudo prostorsko stisko, je namreč povezovanje izobraževanja in gospodarstva.

“Zaključuje se prva faza. Prejšnji teden smo imeli tehnični pregled. Prestali smo ga kar uspešno. Pred uporabnim dovoljenjem je treba odpraviti le nekaj malenkosti. V prvo fazo sodi tudi opremljenost s pohištvom, ki ga še ni notri, predvidevamo pa, da bi lahko bila prva faza zaključena v maju,” je povedala vodja MIC Adrijana Hodak.

Druga faza je v rokah ministrstva

Za drugo fazo, ki predvideva zaključna gradbena in obrtniška dela v drugem in v polovici tretjega nadstropja, predvsem pa nakup in namestitev tehnološke opreme, čakajo na denar z razpisa ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo, ki predvideva tudi denar iz EU.

“Zaprosili smo za približno 1,2 milijonov evrov za dokončanje projekta. Če bo z razpisom vse v redu, bi moral biti MIC zaključen v začetku prihodnjega leta,” je še pojasnila Hodakova in dodala, da bo del denarja prispevalo tudi ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, s katerim so že podpisali pogodbo.

Tudi če bodo pri omenjenem razpisu uspešni, jim bo za zaključek projekta, ki je skupaj z vso tehnološko opremo vreden slabih sedem milijonov evrov, še vedno zmanjkalo nekaj denarja. Zato so že pred časom apelirali na vse občine na severnem Primorskem, naj jim priskočijo na pomoč, saj je MIC namenjen populaciji od Bovca do Vipave.

Nekatere občine še niso dale niti ficka

“Pravega odziva ni bilo. No, zbudila se je občina Vipava, ki je prispevala 5.000 evrov. Občina Kanal ob Soči je primaknila 22.000 evrov, tako da smo dobili vsaj nekaj,” je še povedala Hodakova in dodala, da je novogoriška občina po prvotnih 450.000 zagotovila še dodatnih 240.000 evrov, prispevale pa so tudi okoliške občine; šempetrska, mirenska in briška so že pred časom zagotovile vsaka po 40.000 evrov, Občina Renče-Vogrsko pa 70.000 evrov. Kljub temu za dokončanje prve faze manjka še približno 130.000 evrov.

“30.000 evrov nam zmanjka pri pohištvu, 100.000 evrov pa za tehnološko opremo za lesarstvo in avtomehaniko,” je še povedala vodja MIC in sklenila, da jim ne preostane drugega, kot da se spet podajo na trkanje od enih do drugih občinskih vrat, predvsem tistih, kjer za MIC niso prispevali še nič.

NACE NOVAK


Najbolj brano