Znamenito vilo naj bi reševal zasebnik

Namera države, da bo pomoč pri obnovi znamenite Laščakove vile z razpisom za javno zasebno partnerstvo poiskala pri zasebniku, se uresničuje. Pristojno ministrstvo pripravlja konservatorski načrt, nato bo objavilo razpis. Pri pripravi pogojev zanj bo sodelovala mestna občina.

Laščakovo vilo bo morda obnavljal zasebnik, če bo izbran na razpisu. Na mestni občini so zadovoljni vsaj s tem, da bodo sodelovali pri oblikovanju razpisnih pogojev.
Laščakovo vilo bo morda obnavljal zasebnik, če bo izbran na razpisu. Na mestni občini so zadovoljni vsaj s tem, da bodo sodelovali pri oblikovanju razpisnih pogojev.  

NOVA GORICA> Neuradno pa se govori, da naj bi se za vilo zanimal podjetnik Martin Faganel, čigar ime je v javnost prišlo ob aferi Carbon.

Na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport ocenjujejo, da bi za obnovo vile na Rafutu oziroma Pristavi potrebovali 2,7 milijona evrov, oziroma še pol milijona več, če bo v prenovo vključena tudi polovica eksotičnega parka, ki je v lasti države. “Natančneje bo stroške določila kasnejša investicijska dokumentacija (Investicijski program), ki bo temeljila na konservatorskem načrtu in projektni dokumentaciji,” za PN pojasnjujejo na ministrstvu.

V Ljubljani za zdaj še čakajo ključne dokumente, nato bodo objavili razpis. Kot kaže, pa se za vilo še vedno zanima le en zasebnik, imena katerega pa nam na ministrstvu niso razkrili. Potrdili so le, da od lanskega julija, ko so prejeli prvo pobudo za javno zasebno partnerstvo, niso dobili nobene druge več.

Tudi če jo dobi zasebnik, je javni interes glavni

Na ministrstvu nam niso pojasnili, kdo je zasebnik, ki se zanima za vilo. Neuradno pa se govori, da je to Martin Faganel, solastnik in nekdanji direktor podjetja Carbon. Njegovo ime je v javnosti odjeknilo pred dobrim letom ob razkritju, da je podjetje Primorskemu tehnološkemu parku dolžno zajetno, šestmestno vsoto denarja zaradi neplačevanja najemnin, med drugim pa je agencija Japti od podjetja zahtevala tudi vračilo 1,1 milijona evrov subvencije. Faganel je takrat odločno zanikal, da bi storil karkoli narobe. Včeraj pa ga nismo uspeli priklicati, da bi nam potrdil ali zanikal govorice, da se poteguje za Laščakovo vilo.

Od najave, da ministrstvo išče zasebnega vlagatelja za vilo, je občina spet korak dlje od nje. “Želja o prenosu vile na občino ostaja, nisem pa nenaklonjen javno zasebnemu partnerstvu kot takem. Ključno je, da nas ministrstvo vključi v pripravo razpisa,” pravi župan Matej Arčon in dodaja, da je to zagotovilo dobil prav v teh dneh. “Z v.d. generalnega direktorja direktorata za investicije na ministrstvu Mitjo Valičem sva se dogovorila, da bo vsebina razpisa usklajena z občino, tako da bomo lahko dali pripombe v postopku. Nenazadnje je občina lastnica polovice botaničnega parka. Najbolj pomembno je, da pride do obnove vile in parka in da pri tem ne gredo mimo občine. Pri iskanju rešitve za vilo je namreč treba zasledovati javni interes,” pojasnjuje.

Ministrstvo je minuli teden sicer že izvedlo nekaj sanacijskih del, občina pa bo popravila del ograje v svojem delu parka.

Kako naj bi izgledalo javno zasebno partnerstvo, na ministrstvu za zdaj ne pojasnjujejo, prav tako ne, kako naj bi potekala obnova in ali naj bi jo v celoti plačal zasebnik, ki bi upravljal z vilo. “Postopek sklenitve javno zasebnega partnerstva je določen z Zakonom o javno zasebnem partnerstvu, pri čemer o sklenitvi javno zasebnega partnerstva odloča Vlada RS. Pri izvajanju investicij je treba upoštevati področne predpise, pri čemer pa je v tem primeru, upoštevaje dejstvo, da gre za naravno vrednoto državnega pomena, naravni in kulturni spomenik ter da ima Vila Rafut status kulturne dediščine, treba dosledno upoštevati tudi predpise s področja ohranjanja kulturne in naravne dediščine,” pojasnjujejo.

Vsebine za vilo in park bodo določene

Jasno pa je, da v vili in parku morebitni novi upravljalec ne bo mogel početi kar vsega povprek. “Kulturno-varstvene in naravovarstvene pogoje podajata območni enoti Zavoda za varstvo kulturne dediščine RS in Zavoda RS za varstvo narave. Slednji sta že izdali nekatere preliminarne smernice oziroma pogoje, pri čemer pa bodo končne omejitve, ki jih bo poleg pristojnih zavodov izoblikovalo tudi Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, razvidne iz morebitnega javnega razpisa,” razlagajo.

Precej diplomatsko pa odgovarjajo na vprašanje PN, ali bodo, če na razpisu ne izberejo zasebnega partnerja, nadaljevali postopek prenosa vile na novogoriško občino: “Ministrstvo si vseskozi prizadeva najti racionalne rešitve za prenovo in oživitev Vile Rafut s parkom. V kolikor morebitni razpis ne bo uspešen in če bo MONG predlagal prenos Vile Rafut s parkom v skladu z veljavno zakonodajo, ki je bila vodstvu občine že večkrat predočena, bo ministrstvo odgovorno pristopilo k rešitvi problematike na omenjeni način.”

MITJA MARUSSIG


Najbolj brano