Živosrebrna smer do Zlatega kamna za Idrijo

Idrija je prva v Sloveniji, ki ji je pripadel Zlati kamen kot najprodornejši občini, Šempeter-Vrtojba je zasedla tretje mesto. Na tron sta se zavihteli izmed šestih finalistk in se priznanja razveselili na konferenci Zlati kamen v okviru 6. srečanja občin.

Idrija je evropska destinacija odličnosti. Lani se je že okitila z naslovom Alpsko mesto, zdaj pa je dobila še Zlati kamen.
Idrija je evropska destinacija odličnosti. Lani se je že okitila z naslovom Alpsko mesto, zdaj pa je dobila še Zlati kamen. 

IDRIJA, ŠEMPETER> Idrija, Šentrupert in Šempeter-Vrtojba so najprodornejše slovenske občine po izboru projekta Zlati kamen. Istoimenske nagrade so v torek podelili na konferenci v okviru 6. srečanja občin na Brdu pri Kranju. Prej pa so predstavili razvojni indeks, ki je botroval za Goriško nadvse spodbudnemu izboru.

Izbirali so med 210 občinami

Strokovni svet je s pomočjo indeksa oziroma kvantitativne analize z 32 konkretnimi kazalniki ocenil 210 slovenskih občin in izbor postopno skrčil na šest. Ob nagrajenkah so na tron merile še občine Radlje ob Dravi, Solčava in Škofja Loka. Idrija, ki je prejela kar 26 od 27 možnih točk, je bila prepričljiva pri vseh kazalnikih. Najbolj pa s s svojim nebolečim prebojem iz rudarske v trenutno uspešno industrijsko ero in z že otipljivim pohodom v postindustrijsko prihodnost. “Kljub temu, da je Idrija domači kraj dveh 'skritih šampionov', podjetij, ki sta med vodilnim v svoji niši v svetovnem merilu, zdaj občina dela preboj iz industrijskega v postindustrijski kraj. Razvoj izhaja iz lokalnih posebnosti in identitete kraja, a je sočasno izrazito odprta v svet,” so organizatorji iz družbi Planet GV in SBR, pospremili vročitev prvega Zlatega kamna županu Bojanu Severju.

Delajo dolgoročno

Sever je poudaril, da se najbolj veseli gospodarske uspešnosti občine, zanesljivosti delovnih mest in plač. “Upam, da bo s pomočjo tega, kar delamo sedaj, tako tudi čez petnajst let, dvajset,” je dejal in poudaril, da brez ekipe učinkovitih sodelavcev v upravi občine ne bi uspeli usmeriti razvoja proti krepitvi storitvenih dejavnosti, zlasti turizma.

Zavedajoč se (pre)velike odvisnosti Idrije od industrije, je Sever razvojni preobrat zasnoval takoj ob nastopu mandata pred šestimi leti. “Delamo dolgoročno, odprto, v tesnem sodelovanju s krajevnimi skupnostmi. V tem, drugem mandatu imamo tudi že obilo rezultatov, ki so očitno odmevni tudi navzven. Ponosni smo na Zlati kamen, a nas čaka še veliko dela. Pomembno je, da bomo na tej dolgotrajni poti zdržali. Kakopak skupaj z občani!” pa je razglasitev Idrije za najprodornejšo slovensko občino pospremil podžupan Bojan Režun.

Nov izziv

“Po eni strani nam nagrada pomeni zadovoljstvo, da je življenje v naši občini na višjem standardu. Hkrati pa predstavlja nov izziv, kajti na žalost je vedno premalo denarja za to, da bi zadovoljili vse potrebe občanov. Tudi mi imamo še veliko odprtih zadev, ki jih je treba rešiti,” pravi šempetrski župan Milan Turk. Zlati kamen je po njegovem za občine tudi koristno orodje, preko katerega se lahko primerjajo med sabo in ugotavljajo, za kaj dobro skrbijo in čemu bi morale posveti več pozornosti.

SD, AS


Najbolj brano