Želijo enako obravnavo kot v sosednji Gorici

Svetovni dan avtizma je namenjen spodbujanju zavedanja o avtizmu ter ozaveščanju javnosti in celotne družbe o ustvarjanju primernih pogojev za učenje, življenje, skrb in delo oseb z avtizmom. Zato so v Novi Gorici pripravili strokovni posvet ter na njem predstavili dobro prakso iz sosednje Gorice, kaj lahko zgodnja obravnava omogoča otrokom.

Fotografija je simbolična Foto: Str
Fotografija je simbolična Foto: Str

NOVA GORICA > "Predvsem se moramo zavedati, da ti otroci, mladostniki in odrasli ljudje z avtizmom obstajajo tudi pri nas," je na posvetu poudarila predsednica društva OKO iz Nove Gorica Ana Turk.

Turkova je povedala, da je ljudi z avtizmom približno odstotek in to ni malo. "Zato je toliko bolj pomembno, da vemo, da je pri avtizmu potrebna zgodnja obravnava otrok, ki lahko s pravim pristopom in delom prinese nesluten napredek," je še povedala Turkova.

Zato so ob svetovnem dnevu avtizma pripravili strokovni posvet, katerega namen je bil prikazati primer dobre prakse zgodnje obravnave otrok z motnjami avtističnega spektra (MAS), ki ga uspešno izvajajo v sosednji Gorici. Tamkajšnje zdravstvene ustanove se aktivno posvečajo družinam in šolam ter jih učijo, kako pristopati k otroku z avtizmom in poskrbeti, da se bo razvil v čimbolj samostojno in srečno osebo.

"Starši samo poslušamo in se čudimo, kakšne uspehe imajo s to novo metodo v Gorici. Ob tem pa se zavedamo, da je potrebno urediti zadevo na državni ravni, vendar začenjamo pri sebi, torej na lokalni ravni in šele potem bomo delovali tudi globalno," je še dejala predsednica društva OKO.

Psiholog in psihoterapevt iz Gorice Devid Cescon je nato predstavil skupino, v kateri intenzivno delajo s šestimi otroci z avtizmom, starimi med dvema in šestimi leti. Intenzivna terapija je obrodila izjemno dobre rezultate, saj jih pet med njimi že govori, vsi pa so zelo napredovali v razvoju. Posebno terapijo je na italijanski del Gorice iz ZDA prinesla psihologinja in mednarodna strokovnjakinja na področju avtizma Costanza Colombi, sedaj pa bi radi podobno terapijo prinesli tudi v Slovenijo.

Strokovnjaki, ki se na razvojnem oddelku za invalidno mladino v Stari gori ukvarjajo z otroci z avtizmom, so se pripravljeni učiti in spoznavati nove terapevtske metode. Pediatrinja Sonja Šinigoj Cijan je povedala, da se trenutno ukvarjajo s tridesetimi otroci in osebami različnih starosti, deset med njimi je predšolskih otrok. Z njimi izvajajo različne terapije, ki so lahko podobne ali celo delno enake kot v Gorici, zato bi radi spoznali njihovo delo. Pripravljeni so se tudi izobraževati na tem področju, vendar je žal premalo denarja.

STA


Najbolj brano