Želijo, da bi jih slišali in upoštevali

Projekt YSAM - Mladi sooblikujejo alpske občine - z Idrijo in še šestimi občinami alpskega prostora želi mlade vključiti v aktivnejše soodločanje. Ker mladih politika ne zanima, bodo skušali najti zanje privlačno vključevanje v kreiranje prihodnosti alpskega prostora.

Sociolog in predsednik razvojnega društva Idrija 2020 Matevž Straus bo zastopal mlade iz  Idrije Foto: Saša Dragoš
Sociolog in predsednik razvojnega društva Idrija 2020 Matevž Straus bo zastopal mlade iz Idrije Foto: Saša Dragoš

IDRIJA > Maja so štiri Alpska mesta leta in še tri občine s tega prostora začele s projektom Mladi sooblikujejo alpske občine. Cilj je poiskati poti za dejavnejše soodločanje mladih o trajnostnem razvoju.

Cipra, krovna organizacija varovanja alpskega prostora, je prav z namenom, da bi mladi soustvarjali prihodnost tako, da bodo v tem prostoru, zlasti po najbolj odmaknjenih in praznečih se vaseh, tudi ostali, oblikovala številne organe, vključno z mladinskim parlamentom. V projekt vključena mesta iz štirih držav pa bodo skušala z izmenjavo izkušenj in iskanjem najprimernejših poti soodločanja najboljše prakse razširiti v celoten alpski prostor.

Sociolog in predsednik razvojnega društva Idrija 2020 Matevž Straus, ki bo zastopal mlade iz občine Idrija, se veseli zlasti menjave izkušenj, kot dodane vrednosti projekta. ”Sodelovanje mladih v procesih odločanja je seveda mogoče le, če mladi in politiki drug drugega upoštevajo in si medsebojno zaupajo,” pravi in ve, da se v projekt podaja z ugodno domačo izkušnjo. V sodelovanju z občino je namreč ena najbolj prodornih idrijskim generacij mladih - ob omenjenem društvu, še študenti in taborniki - zasnovala vsestransko dejaven mladinski center. Cilj projekta pa seveda ni biti samo slišan, ampak tudi uslišan.

Projekt bo zato moral odgovoriti na vprašanje, ali k temu vodijo zgolj ločene, mladim namenjene oblike odločanja, ali pa naj bi jih vključevali v ustaljeno politično soodločanje. Navsezadnje, kot pravi idrijski župan Bojan Sever, je organiziranost občin v omenjenem prostoru do te mere različna, da enostavnega prenosa dobrih praks ni mogoče pričakovati. “Soodločanje mladih je za nas ključnega pomena. Na srečo so na uvodnih srečanjih že vzklile prve zamisli za prenos ugodnih izkušenj med sodelujočimi občinami,“ je zadovoljen Sever.

Sam je denimo zaradi odsotnosti glasu mladih na seje svetov občin začel vabiti predstavnike omenjenih organizacij. S pobudo oblikovanja mladim prijazne občine se je ta tudi obvezala, da mladih pri ključnih razvojnih vprašanjih ne bo puščala ob strani. Od pripravljenosti mladih, ki imajo v omenjenem društvu in centru obilje pobud za boljšo Idrijo, za vključitev v politično delo in od volivcev pa je odvisno, ali bodo tudi dejansko dobili več besede.

Projekt naj bi odprl še druge, apolitičnim mladim prilagojene možnosti soodločanja. Rezultate iskanj bodo predstavili čez leto in pol in jih s pomočjo Cipa razširili v celoten alpski prostor. SAŠA DRAGOŠ


Najbolj brano