Zbirajo denar za večjo rentgensko ostrino

Tolminski zdravstveni dom je med redkimi v Sloveniji, kjer paciente še vedno slikajo z analognim rentgenom, ki ne omogoča natančnosti, skladne s sodobnimi zdravstvenimi zahtevami. Zato nameravajo kupiti nove rentgene in posodobiti obstoječe. Brez pomoči treh posoških občin pa ne bo šlo.

Gaudencio Lucas Triep: “V nujnih primerih moramo prositi in prepričevati, naj vzamejo naše paciente naprej. Ravnokar sem  za tak telefonski pogovor porabil več kot po ure.”
Gaudencio Lucas Triep: “V nujnih primerih moramo prositi in prepričevati, naj vzamejo naše paciente naprej. Ravnokar sem za tak telefonski pogovor porabil več kot po ure.” 

POSOČJE > Župani to načeloma podpirajo, ali bodo občine prispevale tretjino denarja, pa bo znano, ko bodo sprejele proračune.

“Analogna tehnika ne omogoča prave ostrine, fokusiranja, slik ni mogoče obdelovati. Glede na starost pa je rentgen vendarle še kar dober,” ugotavlja inženir rentgenologije Vasja Kovačič. Specialist pulmolog Gaudencio Lucas Triep iz internistične ambulante opozarja, da novega nujno potrebujejo tudi zaradi primerjave slik, ker imajo povsod drugje digitalne rentgene.

Po “jasno sliko” morajo drugam

Daleč za časom je rentgen za slikanje posameznih zob, ki potrebuje nadgradnjo z digitalizacijo. To pa še ni vse. Zdravstveni dom potrebuje tudi ortopanograf za slikanje celotnega zobovja. Paciente pošiljajo na slikanje drugam, predvsem v Novo Gorico.

“Sodobne rentgenske storitve potrebujejo naša internistična ambulanta, ortoped, ki sem prihaja enkrat na teden, in vse ostale ambulante v Posočju. Če ne bomo ukrepali, se lahko zgodi, da bomo izgubili specialistični ambulanti,” opozarja Taljat.

Kot nujen pripomoček za kakovostno diagnostiko pa bi potrebovali tudi ultrazvok za preiskave srca, ožilja in za potrebe ginekologije. Triep ob tem pojasnjuje, da morajo paciente pošiljati na preobremenjen ultrazvok v Novo Gorico.

Pot pa je dolga že iz Tolmina, kaj šele iz Trente. “V nujnih primerih moramo prositi in prepričevati, naj vzamejo naše paciente naprej. Ravnokar sem za tak telefonski pogovor porabil več kot po ure,” nam je razkril mladi specialist, ki je septembra nadomestil pulmologa Bojana Roša. Na ultrazvočne preiskave trebušne votline paciente pošiljajo v Kobarid, kjer imajo ustrezen aparat.

Direktor Zdravstvenega doma (ZD) Tolmin Dušan Taljat ocenjuje: “Za posodobitev rentgenologije bi potrebovali približno 400.000 evrov, ki jih sami nimamo. Zdravstveni dom bi z denarjem iz amortizacije zmogel zagotoviti okoli 240.000 evrov, s tem, da se za dve leti odpovemo drugim večjim posodobitvam.” To bi še šlo, pod pogojem, da bi se z dobavitelji dogovorili za obročno odplačevanje.

Na pomoč kličejo posoške občine

Pulmolog Triep opozarja, da bi nujno potrebovali tudi spirometer za ugotavljanje in spremljanje pljučnih obolenj ter za diagnosticiranje astme. Zdajšnji aparat je namreč star že dvajset let. V internistični ambulanti predlagajo, da bi na pomoč poklicali tudi sosednjo Občino Kanal, od koder k njim prihaja veliko pacientov, tudi tistih, obolelih zaradi azbesta.

Ker se v kriznih časih ukvarjajo z lastnimi denarnimi zagatami in ker tudi na večje sponzorje in donatorje ne gre računati, je pomoč iz občinskih proračunov edina realna pot za doseganje skupnega cilja v dobro pacientov. “Županom smo predstavili problematiko in načeloma soglašajo, da bi tri občine iz proračunov zagotovile tretjino denarja,” se nadeja Taljat. Kot pravi tolminski župan Uroš Brežan, so se z bovškim kolegom Sinišo Germovškom in kobariško županjo Darjo Hauptman dogovorili, da bodo zdravstveni ustanovi pomagali: “Mi bomo predlagali, končna odločitev je v rokah občinskih svetov ob sprejemanju proračunov. “

V ZD Tolmin bodo v teh dneh začel postopek javnega razpisa. “Ko bodo proračuni sprejeti, bo veliko več jasnega, in na tej osnovi bomo lahko oblikovali pogoje nakupa,” pojasnjuje Taljat, ki bo iskal tudi pomoč sponzorjev in donatorjev.

NEVA BLAZETIČ


Najbolj brano