Zamuda za zdaj še ni usodna

Dolgo pričakovana obnova vile Vipolže se bo končno začela. Državna revizijska komisija je namreč pred dnevi zavrnila pritožbo CGP in Saning International. Čeprav bodo prekoračili rok za obnovo, 11 milijonov, ki jih prispeva EU, naj ne bi bilo ogroženih.

Propadajočo vilo bodo kmalu začeli obnavljati, a zaradi zapletov zamujajo. Prepričani pa so, da  11 milijonov evrov iz EU ni ogroženih
Propadajočo vilo bodo kmalu začeli obnavljati, a zaradi zapletov zamujajo. Prepričani pa so, da 11 milijonov evrov iz EU ni ogroženih 

VIPOLŽE> Zapletov in zamud pri začetku nekaj let napovedovane obnove vile Vipolže naj ne bi bilo več. Vsaj kar se tiče izvajalcev. Revizorji, ki so se ukvarjali s kar precejšnjim številom očitkov neizbranih ponudnikov, so po štirih mesecih razsojanja z odločitvijo naposled razveselili tako Brice kot Ministrstvu za izobraževanje, znanost, kulturo in šport (MIZKŠ), ki je uradno nosilec prenove vile.

Roka ne bodo ujeli

Ni pa se še povsem odvalil kamen od srca. Za približno 13 milijonov evrov vredno obnovo vile bo 85 odstotkov plačala EU, težava pa je v tem, da se mora obnova končati do 31. decembra letos, sicer se lahko zgodi, da denarja EU ne bodo smeli porabiti!

Da bi se obnova končala letos, ni mogoče niti teoretično niti praktično. “Revizija je na žalost trajala štiri mesece. Da moramo spoštovati roke in da je projekt zelo resen, smo z ministrstvom opozorili revizijsko komisijo. Neodgovorno bi bilo, da bi zaradi zamude morali vračati odobren denar EU,” zaplet komentira briški župan Franc Mužič, ki meni, da se to ne bo zgodilo. Tudi direktor občinske uprave Andrej Markočič je prepričan, da zamuda ne bo ovira.

MIZKŠ bo Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo prosilo za spremembo odločbe o dodelitvi denarja EU in za podaljšanje roka za dokončanje obnove, s čimer bi se izognili črnemu scenariju. “Projekt naj bi se speljal v letošnjem in prihodnjem letu. Tako ko se bo obnova začela, bomo spet začeli aktivnosti glede vsebinskega dela oziroma programov, ki bodo v vili in za katere je zadolžena občina, tako da bomo program začeli izvajati takoj po dokončanju obnove,” napoveduje Mužič in dodaja, da se v zadnjem času o možnem sodelovanju pogovarjajo tudi z evrosredozemsko univerzo (Emuni).

Preverba, nato obnova

“Ministrstvo bo pred sklenitvijo pogodbe še enkrat preverilo obstoj in vsebino podatkov iz najugodnejše ponudbe in nato postopalo skladno s zakonom o javnem naročanju,” pa na ministrstvu odgovarjajo na vprašanje PN, ali lahko še kaj ustavi začetek obnove. Če ponovna preverba ne bo pokazala česa, kar so morebiti spregledali, naj bi idrijsko podjetje Kolektor Koling, ki je bilo izbrano kot najbolj ugodno, v kratkem začelo obnavljati vilo, za gradbena dela pa bo imelo 12 mesecev časa. Restavratorji delajo že od septembra lani. MITJA MARUSSIG


Najbolj brano