Začeli so s prvo svetovno vojno

Pomnik braniteljem slovenske zemlje na Cerju bodo oktobra odprli za javnost. Obiskovalci si bodo ob vikendih lahko ogledali pritličje in prvo nadstropje z multimedijsko razstavo o prvi svetovni vojni. Prihodnjo soboto pa bo na Cerju tradicionalno praznovanje dneva miru.

Obiskovalci se bodo preko zaslona na dotik seznanjali z občino in  spomenikom  Foto: Alenka Ožbot
Obiskovalci se bodo preko zaslona na dotik seznanjali z občino in spomenikom  Foto: Alenka Ožbot

CERJE > Veličastno obeležje na Cerju, za katerega so temeljni kamen postavili leta 2002 in ga dokončali leta 2011, vendarle dobiva tudi vsebino.

V okviru projekta Pot miru občina Miren-Kostanjevica s Pokrajino Gorica ter veteranskimi in domoljubnimi organizacijami pripravlja že peto praznovanje svetovnega dneva miru. Prireditev se bo začela v soboto ob 12. uri ob pomniku na Cerju. Poudarek tokratne prireditve je na miru in čezmejnem sodelovanju. Režiser je Marjan Bevk, v programu pa bo v ospredju prva svetovna vojna in takratna poezija. Prvič bodo skupaj nastopali recitatorji Kluba mladih tigrovcev in dijaki italijanskih šol. Zaigral bo Pihalni orkester Komen, skupaj bosta zapela Združeni pevski zbor Posočja in otroški pevski zbor OŠ Miren. Slavnostna govornika na prireditvi bosta predsednik države Borut Pahor in predsednik Pokrajine Gorica Enrico Gerghetta. Ob 14. uri bodo v pritličju pomnika predvajali film Niso letele ptice avtoric Anje Medved in Nadje Velušček.

Z denarjem, ki si ga je občina Miren-Kostanjevica zagotovila v okviru čezmejnih projektov Pot miru - Via di pace (72.000 evrov) in Camaa (118.000 evrov), so uredili pritličje ter stopnišče in prvo nadstropje.

V prvem nadstropju so v sodelovanju z Muzejem novejše zgodovine pripravili trajno multimedijsko razstavo na temo prve svetovne vojne. Obiskovalci si jo bodo lahko premierno ogledali po sobotni tradicionalni prireditvi ob svetovnem dnevu miru, od oktobra pa bo brezplačno na ogled vsako soboto in nedeljo med 10. in 18. uro. Za skupine bo po predhodni najavi možen ogled tudi med tednom.

V konferenčni dvorani v pritličju za približno 50 ljudi, ki ima ustrezno avdio in video opremo, pa bodo predvajali filme, organizirali konference, predavanja in predstavitve. V pritličju je še informacijska točka z zaslonom na dotik za sodobni način podajanja informacij o čezmejnih projektih, okolici, občini in pomniku na Cerju.

“Ostala nadstropja bomo urejali postopoma, najprej obdobje med obema vojnama in Tigr, nato drugo svetovno vojno in osamosvojitveno vojno. Računamo še na nekaj denarja iz projekta Camaa in drugih projektov ter na denar veteranskih in drugih organizacij,” razlaga župan Zlatko Martin Marušič.

Medtem ko spomenik dobiva vsebino, občina še premleva, kdo bo skrbel zanj. “Država ga ni prevzela kot spomenik kulturne dediščine, zdaj bomo iskali variante - ali konzorcij ali zavod, v katerem bi bili vključeni občina, država in veteranske organizacije,” pravi župan. V okviru projekta Camaa, ki je vreden dober milijon evrov, nosilec pa je italijanska dežela Veneto, je predvidena tudi ustanovitev čezmejne mreže skupnega upravljanja vojaških zgradb. V pomniku na Cerju naj bi v ta namen uredili multimedijski center za promocijo.

Letos so v občini nadaljevali tudi z urejanjem kolesarskih poti v okviru projekta Interbike. Lani so s protiprašno prevleko preplastili 1,8 kilometra dolg odcep proti pomniku na Cerju, letos poleti pa še dodatnih 900 metrov, za kar so skupno porabili dobrih 93.000 evrov. Na ploščadi pred spomenikom pa so delavci v minulih dneh nameščali dodatne plošče z vklesanimi imeni darovalcev.

ALENKA OŽBOT


Najbolj brano