Za zapuščene živali je zdaj poskrbljeno

Z novim letom je v Tolminu vrata odprla JoHanca, zavetišče za živali, ki deluje na dveh mestih. Devet pesjakov je v Ljubinju, dvanajst boksov za mačke pa imajo v prvem nadstropju tolminske veterinarske ambulante.

Mag. Anton Kenda v “mačjem” delu zavetišča Foto: Ana Cukijati
Mag. Anton Kenda v “mačjem” delu zavetišča Foto: Ana Cukijati

TOLMIN > Sprejemajo zapuščene živali z območja občin Tolmin in Kobarid, v Bovcu pa tokrat niso podpisali pogodbe o sodelovanju.

“V zgornjem Posočju opažamo z vsakim letom čedalje več zapuščenih živali, predvsem mačk in psov. Veliko živali brez lastnika prinesejo v našo ambulanto najditelji, nekateri lastniki pa bi radi oddali svojo mačko ali psa, ker ga tako ali drugače ne morejo ali ne želijo več imeti,” o vzgibih za vzpostavitev zavetišča pravi Anton Kenda,direktor tolminske veterinarske ambulante. V okviru te imajo poleg nove pridobitve tudi svoj kombi, s katerim so enkrat tedensko prisotni v Bovcu in v Cerknem, ter pasji salon.

Zavetišče na dveh lokacijah

“Veterinarji zdravih živali po predpisih ne smemo in ne moremo ter niti ne želimo usmrtiti. Problem je predvsem v neodgovornih lastnikih mačk, ki teh ne kastrirajo ali sterilizirajo, zato potomci postanejo 'nelastniške' mačke, ki se naprej množijo in marsikje povzročajo nemalo težav. So tudi prenašalke nekaterih bolezni,” nam je pojasnila veterinarka Maja Kenda.

Od maja do oktobra lani so zaposleni v ambulanti vsako prosto minuto izkoristili za to, da so pomagali pri gradnji treh bungalovskih hišic v Ljubinju, v katerih se skupno nahaja devet ogrevanih pesjakov z zunanjim ograjenim in s skupnim travnatim izpustom. V obrtni coni v Tolminu, na sedežu ambulante, pa imajo posebej urejene prostore za mačke, v katerih je osem večjih in štirje manjši boksi. Poskrbljeno je tudi za tako imenovani igralni del, kamor bodo mačke spuščali enkrat na dan.

Živali iz bovške občine ne smejo sprejemati

“Gradnja in oprema zavetišča je vsa skladna z določili uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, ki je novembra tudi izdala dovoljenje za delovanje zavetišča,” dodaja Maja Kenda.

“Gradnja zavetišča je vredna približno 40.000 evrov in jo je v celoti financirala Veterinarska ambulanta Tolmin. Pri delih so nam bili v veliko pomoč številni sokrajani in drugi. Bovčani so posebej za naše zavetišče zbirali in nam podarili ogromno odej in hrane za zapuščene živali. Prav oni so bili nato najbolj razočarani nad tem, da Občina Bovec z nami ni podpisala pogodbe o sodelovanju, zato tam najdenih ali zapuščenih živali ne smemo sprejeti v JoHanco. Naša želja je sicer bila, da bi skrbeli za vse zgornje Posočje, ki ga koncesijsko pokriva naša ambulanta, vendar bo to ostal cilj za prihodnje leto.”

Zavetišče bo delovalo pod okriljem Veterinarske ambulante Tolmin, zato bodo v njem delali zaposleni, pomagali pa bodo tudi dijaki in študentje, pri njih na praksi. Uporabljali bodo tudi kombi, ki je posebej prirejen za delo na terenu. Opremljen je za odlov in prvo pomoč živali, ima pregledovalno mizo, hladilnik, dodatno gretje za mrzle zimske dni, je tudi klimatiziran in ima dvojni aluminijast boks za varen prevoz živali.

Spomladi bodo v Ljubinju poskrbeli še za pročelje zavetišča, idejni vodja projekta Anton Kenda pa ima po osvojenem cilju o zavetišču že nove načrte za ambulanto.

ANA CUKIJATI


Najbolj brano