Za koga bo spor dražji?

Komunala Nova Gorica se na odlagališču v Stari Gori ne gre več. Odlagališče je zaprto, stroški previsoki, ker z občinami ni dogovora, kako jih poravnati, je odpovedala najem, ga zaklenila in ključe poslala lastnici, občini Nova Gorica. “Računamo na razumnost koncesionarja in ga pozivamo, da se vzdrži ukrepov, ki bi lahko škodovali občankam in občanom,” poudarja župan

Odpadkov v Stari Gori ne smejo več odlagati, temveč jih vozijo na Ptuj. Komunali Nova Gorica so se stroški povečali, zato je odpovedala najem odlagališča, čemur pa občina nasprotuje. Za zdaj se spor še ne pozna na plečih prebivalcev.  Foto: Leo Caharija
Odpadkov v Stari Gori ne smejo več odlagati, temveč jih vozijo na Ptuj. Komunali Nova Gorica so se stroški povečali, zato je odpovedala najem odlagališča, čemur pa občina nasprotuje. Za zdaj se spor še ne pozna na plečih prebivalcev.  Foto: Leo Caharija

NOVA GORICA > Matej Arčon na vprašanje, ali bodo razdrli koncesijsko pogodbo, odgovarja: “Preverjamo vse pravne možnosti.”

“To odločitev je Komunala Nova Gorica sprejela potem, ko so v vodo padli vsi poskusi, da bi z župani vseh šestih občin po zaprtju odlagališča CERO Nova Gorica poiskali skupno rešitev za odvoz in predelavo goriških odpadkov,” potezo razlaga direktor podjetja Andrej Miška. Pravi razlog za razkol je seveda denar. Podjetje od lanskega aprila v Stari Gori ne sme več odlagati odpadkov, ampak jih mora voziti na Ptuj. To pa povzroča dodatne stroške. “Stroški podjetja so skokovito narasli, za več kot 150.000 evrov mesečno,” pravi Miška.

“Teh stroškov ne zmoremo več”

“Če tega ne bi storili, bi lahko nastal zastoj zbiranja in odvoza odpadkov, kar bi občutili ljudje. Poleg tega sem kot direktor moral zaščititi podjetje in 150 delovnih mest.”

Po njegovem bi jih lahko zmanjšali, če bi se mestna občina, lastnica odlagališča, odpovedala oziroma znižala najemnino, ki ji jo plačuje Komunala Nova Gorica. Ta znaša 330.000 evrov na leto. “Pogodbo smo hoteli spremeniti tako, da bi obdržali le zbirni center. A nam niso niti odgovorili. Nam pa stroški naraščajo in smo tik pred tem, da bo ogrožena naša likvidnost,” zatrjuje Miška in dodaja, da je podjetje konec lanskega leta imelo 700.000 evrov izgube. “Odpoved najema odlagališča je najboljša rešitev. Če tega ne bi storili, bi lahko nastal zastoj zbiranja in odvoza odpadkov, kar bi občutili ljudje. Poleg tega sem kot direktor moral zaščititi podjetje in 150 delovnih mest,” pravi Miška.

Občino je pozval, naj prevzame odlagališče. 29. aprila, tik pred prazniki, so brez predstavnikov občine preko notarske pisarne izvedli primopredajo, overjen zapisnik, dokumentacijo in ključe odlagališča pa poslali na Trg Edvarda Kardelja 1. Komunala po trditvah Miške s tem ni več upravljalec odlagališča, a “se zavezuje, da bo še naprej izpolnjevala vse preostale zadolžitve v skladu z veljavno koncesijsko pogodbo.” Miška verjame, da so možnosti za dogovor z mestno občino še vedno odprte.

Arčon: kasirali bi, ostalih nalog pa ne bi izvajali?

“Če želimo odpovedati koncesijsko pogodbo, moramo to storiti po sodni poti. Zaenkrat preverjamo vse pravne možnosti, ki so na voljo, potem se bomo odločali.”

Na novogoriški občini pa ne pristajajo na to, da bi se Komunala Nova Gorica kar tako odpovedala upravljanju odlagališča. Po veljavni koncesijski pogodbi je to namreč dolžna početi.

“Psihoza, ki jo ustvarja direktor Komunale, je popolnoma nepotrebna. Računamo na razumnost koncesionarja in ga pozivamo, da se vzdrži ukrepov, ki bi lahko škodovali občankam in občanom. Nenazadnje koncesijska pogodba Komunali Nova Gorica d.d. nalaga tudi obveznosti in ne samo pravice,” se je včeraj odzval novogoriški župan Matej Arčon, ki opozarja na paradoks: komunalno podjetje ne bi več upravljalo z odlagališčem, bi pa ostalo koncesionar. “Vendar koncesije v tem primeru ne more izvajati, saj je upravljanje z odlagališčem osnova obstoječe koncesijske pogodbe. Ali povedano drugače, občankam in občanom bi Komunala pobirala denar, vseh nalog pa ne bi izvajala,” odgovarja župan.

Koncesije še ne bodo odpovedali

Argument o 700.000 evrov izgube za Arčona ne zdrži. Kot pravi, je imela Komunala Nova Gorica v minulih letih z javno službo zbiranja in odlaganja odpadkov velike dobičke, obenem pa je občanom zaračunala tudi za 1,6 milijona evrov preveč okoljske dajatve. “Ali bo ta denar vrnila občankam in občanom?” se sprašuje Arčon, ki zanika, da se občina ni odzivala na prošnje Komunale za dogovor. Kot pravi, so nazadnje 25. aprila pisno obrazložili, zakaj ne sprejemajo enostranskega delnega prenehanja pogodbe.

Spor med občino in komunalnim podjetjem se z javnim dopisovanjem in očitki ne bo umiril. Če se bo zaostril, bi lahko občina v skrajnem primeru odpovedala koncesijsko pogodbo in poiskala koga drugega, ki bi odvažal smeti. A o tem še ne razmišljajo, odgovarja Arčon: “Če želimo odpovedati koncesijsko pogodbo, moramo to storiti po sodni poti. Zaenkrat preverjamo vse pravne možnosti, ki so na voljo, potem se bomo odločali.”

MITJA MARUSSIG


Najbolj brano