Z znanjem nad tveganja

Občina Ajdovščina je gostila srečanje partnerjev v mednarodnem projektu RISK. Udeležencem so predstavili izkušnje in tehnologije, ki jih razvijajo za zmanjšanje posledic plazov, burje in drugih naravnih nesreč. Veliko si obetajo od nove programske opreme

Partnerji  projekta RISK so si na Ajdovskem ogledali  plaz Slano blato Foto: Alenka Tratnik
Partnerji projekta RISK so si na Ajdovskem ogledali plaz Slano blato Foto: Alenka Tratnik

AJDOVŠČINA > V mednarodnem projektu RISK sodelujejo partnerji iz Italije, Francije, Nemčije, Grčije in Slovenije. Našo državo zastopata Občina Ajdovščina in Fakulteta za gradbeništvo in geodezijo Univerze v Ljubljani. Partnerji skušajo raziskati možnosti za nove, učinkovitejše načine preventive in ukrepanja ob naravnih nesrečah.

Koristni podatki za manjša tveganja

Z novo programsko opremo bo moč natančneje izračunati, kam se lahko glede na veter in razmere širi požar, do kod lahko poplavlja reka Vipava, kje so najmočnejši sunki burje, katerim hišam grozijo plazovi, kje so stari plazovi, kje in pod kakšnimi pogoji je moč graditi.

Občina Ajdovščina bo v projektu poskrbela za natančno geološko, topografsko in hidrološko analizo, oceno ogroženosti in vpliva podnebnih sprememb na pojave naravnih nesreč. Pripravili bodo tudi priporočila za širitev in način gradnje na območjih, kjer grozijo naravne nesreče.

Rezultati raziskav, ki upoštevajo tako naravovarstvene kot tudi ekonomske in sociološke vidike zmanjševanja tveganja, bodo, kot je pojasnil izdelovalec programske opreme Eric Leroi iz podjetja Risk&Development osnova za pripravo protokolov reševanja. Te bodo povezali v skupni informacijski sistem, ki bo omogočal čezmejno sodelovanje, tako da jih bodo lahko izvajali povsod, kjer se srečujejo s podobnimi nesrečami.

Nova programska oprema

Ajdovci si ob tem obetajo tudi novo programsko opremo, ki so jo v okviru projekta izdelali strokovnjaki iz Italije in Francije. Kot je pojasnil Igor Benko, poveljnik ajdovske civilne zaščite, bo mogoče z njeno pomočjo natančneje izračunati, kam se lahko glede na veter in razmere širi požar, do kod lahko glede na pričakovano količino padavin in pritoka zalednih voda poplavlja reka Vipava, kje so najmočnejši sunki burje, katerim hišam grozijo plazovi, kje so stari plazovi, kje in pod kakšnimi pogoji je moč graditi. Projekt RISK je vreden 665.000 evrov, pri čemer bo Evropska komisija prispevala 75 odstotkov denarja. Vrednost projekta v ajdovski občini je 60.000 evrov.

Ajdovske izkušnje bogate

V okviru srečanja so predstavniki ajdovske občine skupaj s sodelavci v projektu predstavili izkušnje z naravnimi nesrečami na območju občine. Partnerjem so predstavili merjenje hitrosti burje in njenega vpliva na določene ovire, ki ga v Ajdovščini razvijajo strokovnjaki s fakultete za gradbeništvo in geodezijo, prav tako kot tudi meritve na plazu Slano blato, ki so bile deležne pohval strokovnjakov z vsega sveta.

Udeleženci so se med drugim seznanili s študijo o reki Vipavi in z uporabnostjo aerografije, ogledali pa so si plaz Slano blato.

ALENKA TRATNIK


Najbolj brano