Z novim vozilom nad gozdne požare

Ob stoti obletnici delovanja bo 70-člansko PGD Drežnica prejelo plaketo občine Kobarid. Hkrati se je društvu izpolnila sedemletna želja. Poleti je dobilo novo vozilo za gašenje gozdnih požarov, opremljeno tudi z vsem potrebnim za gašenje v naselju. Kupili so ga tudi z denarjem iz programa Kras.

Gasilci z Drežniškega na prireditvah radi pokažejo obnovljeno brizgalno izpred prve svetovne vojne Foto: Damjan Koren
Gasilci z Drežniškega na prireditvah radi pokažejo obnovljeno brizgalno izpred prve svetovne vojne Foto: Damjan Koren

DREŽNICA > “Za gašenje gozdnih požarov specializirano vozilo je edino te vrste v kobariški občinski gasilski zvezi. Z njim bomo po potrebi hiteli na pomoč tudi drugam. Zlasti poleti nas pogosto kličejo na Kras, zato smo del denarja dobili iz istoimenskega programa,” pojasnjuje poveljnik PGD Drežnica Jernej Bric.

Heroji med potresom

PGD Drežnica deluje od leta 1912, leto pozneje je bil obstoj tudi pravno potrjen. V prvi svetovni vojni so jim uničili vso opremo, razen tako imenovane brizgalne. Pred leti so jo obnovili in zdaj jo radi pokažejo na prireditvah. Leta 1921 so nameravali društvo oživeti, vendar so zaradi fašističnih pritiskov in prepovedi delovanja omagali in ponovno stopili skupaj šele leta 1953. Tedaj so oblikovali gasilsko desetino z 18 člani. Leta 1983 so na pobudo tolminske gasilske zveze, ki je priskrbela osnovno opremo, ustanovili samostojno društvo.

Na srečo letos na Drežniškem večjih požarov ni bilo, nekaj težav so povzročili le dimniki in travniški požari. So pa gasilci še kako garali v preteklosti. “Najhuje je bilo med potresi leta 1998 in 2004, ko smo dežurali dan in noč, pokrivali strehe, pomagali ljudem pri selitvah,” se spominja Bric. Za požrtvovalno pomoč oziroma za posebne zasluge so leta 2002 prejeli Gasilsko plamenico I. stopnje. Civilna zaščita pa je društvo nagradila z bronastim in srebrnim znakom.

Slabo leto pred potresom so s prostovoljnim delom zgradili gasilski dom. Pomagali so gasilci iz Kobarida in Breginja, člani domačih športnega društva, pevskega zbora, krajevne skupnosti in pokrovitelji. “Kako zelo smo dom potrebovali, se je hitro pokazalo. Stavba je po potresu ostala cela, v njej je bilo skladišče humanitarne pomoči, tam se je sestajalo vodstvo popotresne obnove, bila je center za gasilce, ki so od vsepovsod prihajali na pomoč,” pripoveduje Bric. V njej imajo svoje prostore tudi različna društva.

Vračajo pomoč

Drežniški gasilci vračajo pomoč: “Pomagamo pri požarih na Krasu, med poplavami smo hiteli na pomoč v Železnike, Vipavsko dolino, med burjo smo reševali na Goriškem...,” našteva poveljnik. Ob tem opozarja na problematiko odsotnosti prostovoljnih gasilcev z dela v času intervencij: “Delodajalci neradi dovolijo odhod z dela, kar je po svoje razumljivo. To področje bi morala država urediti tako, da bi povrnila stroške odsotnosti z delovnega mesta.”

Hkrati pa društvo namenja veliko pozornosti mladim. V svojih vrstah imajo skupino petih mladih gasilcev, gasilski krožek obiskuje od 10 do 15 učencev. NEVA BLAZETIČ


Najbolj brano