Z letino se letos ni kaj hvaliti

Na Planini pri Ajdovščini so se spet “poklonili” marelici. Čeprav sta spomladanska pozeba in neugodno vreme v obdobju cvetenja v Vipavski dolini in Brdih odnesla dobršni del letine, so na razstavi marelic zbrali 43 vzorcev 23 sort sadja. In na voljo so bile tudi dobrote iz marelic.

PLANINA > Kmetijsko-gozdarski zavod (KGZ) Nova Gorica je v okviru projekta Solum in v sodelovanju s pridelovalci marelic iz Vipavske doline in Brd, z Občino Ajdovščina, s KS Planina in z Društvom gospodinj ter dramsko skupino s Planine pripravil drugo razstavo marelic z degustacijo.

Ni veliko sadja, a ostalo gotovo ne bo

Na zgornjem koncu Vipavske doline, kjer je skoraj 20 hektarjev oziroma slaba polovica vseh nasadov marelic v Sloveniji, se z letino ne morejo hvaliti. Spomladanska pozeba in še neugodno vreme ob cvetenju sta pobrala dobršni del pridelka in prihodka. Po besedah Darje Marc z domačije Pri Fortunatovih s Planine so letos namesto običajnih 15 ton pobrali 200 kilogramov sadeža. Bolj zadovoljni so v Budanjah, kjer so doma 'budanjske marelice', ki jih je opeval že Valvasor, z njimi pa so se sladkali na cesarskem Dunaju.

Kot kaže, so tamkajšnje lege temu drevesu naklonjene, saj je tam ušlo pozebi. “Pridelka je sicer manj kot lani. Običajno poberemo okrog 30 ton, letos bomo uspeli priti do 35 odstotkov običajne letine. Ampak to je bolje kot drugje. Po marelice prihajajo iz vseh koncev Slovenije in iz Avstrije. S prodajo ne bo težav, tako da najbrž ne bo ostalo prav veliko sadja za marmelado,” je pojasnila Mojca Ferjančič z domačije Trsničarstvo in sadjarstvo Vitis iz Budanj, kjer so z intenzivno pridelavo marelic začeli pred 15 leti, danes pa imajo okrog 1300 dreves.

Praznik je obrodil sadove, tako rekoč

Kljub temu so sodelavci KGZ za razstavo uspeli zbrati 43 vzorcev 23 sort, med njimi nekatere prvič. Lanska prva strokovna razstava po besedah strokovnjakov že kaže rezultate, saj se je zanimanje za pridelavo marelic in tudi za nakup sadeža v lokalnem okolju povečalo. To pa je, kot sta poudarila direktor novogoriške kmetijske ustanove Branimir Radikon in vodja njenih kmetijskih svetovalcev Jože Vončina, tudi eden glavnih ciljev projekta Solum.

Ob tokratni razstavi je o pomenu marelic v zdravi prehrani govorila Marija Merljak, Igor Premzl pa je predstavil Wachau, marelično prestolnico Avstrije. Obiskovalce so še posebej pritegnile dobrote iz marelic in s tem sadežem, ki so jih pripravile članice Društva gospodinj in dramske skupine s Planine. Ob marmeladah in namazih je bilo mogoče pokušati zeliščni napitek, kurjo obaro, pirin kruh in postrv, vse skupaj z marelicami.

ALENKA TRATNIK


Najbolj brano