Vstopnine v Franjo niso več kamen spotike v Cerknem

Skoraj desetletje Mestni muzej Idrija, ki sicer s partizansko bolnico Franjo upravlja od leta 1963, z občino Cerkno za to delo sklepa enoletne pogodbe. Od maja pa se mu znova obeta dolgoročna pogodba.

Direktorica muzeja Ivana Leskovec (na fotografiji skrajno desna ob lanski 70. obletnici Franje) je trdnejšo pogodbo upravljanja s spomenikom sprejela z olajšanjem Foto: Saša Dragoš
Direktorica muzeja Ivana Leskovec (na fotografiji skrajno desna ob lanski 70. obletnici Franje) je trdnejšo pogodbo upravljanja s spomenikom sprejela z olajšanjem Foto: Saša Dragoš

CERKNO > Svet občine je namreč nekoliko presenetljivo sprejel pogodbo o prenosu vse javne kulturne infrastrukture v upravljanje muzeja do leta 2020.

Odkar je občina Cerkno ustanoviteljstvo Mestnega muzeja Idrija leta 2006 prepustila sosednji občini Idrija, je muzej sicer nemoteno upravljal s svojim oddelkom v Cerknem, Bevkovo rojstno hišo v Zakojci in partizansko bolnico Franja v Novakih. Ker so poldrugi milijon evrov vredne nepremičnine ostale v lasti občine, je moral z njo sklepati enoletne upravljavske pogodbe. Negotovost se je vlekla zaradi prepričanja občine (zlasti v prejšnjih mandatih), da bi morala biti soudeležena pri delitvi vstopnin.

Vstopnine bodo šle Muzeju Idrija

Jabolko spora je bila predvsem Franja, najbolje obiskan muzej na Idrijskem in Cerkljanskem, v katerem z vstopninami iztržijo največ. Čeprav so njeno vzdrževanje in zlasti obnove po ujmah neprimerljivo dražje, so razmere za njegovo rešitev dozorele nedavno.

S soglasjem sveta občine Cerkno pogodba določa, da “vsi prihodki, ki jih muzej realizira iz naslova dejavnosti v nepremičninah v upravljanju, pripadajo muzeju in se morajo porabiti za namensko zanje”.

Pogodbo, ki natančno opredeljuje medsebojne pravice in dolžnosti Cerknega in Mestnega muzeja Idrija, bodo sklenili za šest let. Podpisali jo bodo predvidoma prihodnji teden, ko bo ustanoviteljica muzeja - občina Idrija - na svoji seji sveta dala soglasje.

Brez pogodbe ni kandidature za Unesco

“Pogodba, ki sicer še ni podpisana, za muzej pomeni olajšanje. Svoje sicer ustaljeno skrbno gospodarjenje z muzejskimi objekti bomo zasnovali na trdnejših temeljih. Vesela sem tudi tega, da bodo odpadla vsakoletna usklajevanja pogodb, ki so, če nič drugega, vzela veliko časa. Seveda pa brez dolgoročnejše pogodbe ne bi bila mogoča načrtovana ponovna kandidatura Franje na seznam svetovne dediščine pri Unescu,” je povedala direktorica muzeja Ivana Leskovec. Generalna direktorica Direktorata za kulturno dediščino Špela Spanžel pa je opozorila, da ne bi bila mogoča niti potrditev znaka evropske dediščine.

“Vprašanje pogodbe je še posebej aktualno v tem trenutku, ko ministrstvo za kulturo pripravlja predloge za podelitev novega Znaka evropske dediščine, med katerimi je tudi Franja. Uspešna medvladna iniciativa je od časa podelitve prvega tovrstnega znaka Franji prerasla v uradni ukrep EU in v pri tem si Slovenija želi ohraniti aktivno vlogo in prepoznavnost,” je uspešno položila na srca cerkljanskih svetnikov.

Bolj pomembno kot omenjeni kandidaturi je za Franjo to, da ima Mestni muzej Idrija za sabo 51 let upravljavskih izkušenj in rezultatov. Ti so v dobršni meri plod zglednega sodelovanja s konservatorji in restavratorji, vodarji, geologi, naravovarstveniki, pa tudi z občino samo. Še največ dela čaka muzej pri urejanju odnosov z domačini v spomeniškem območju in širše v Novakih. S trdnejšo pogodbo bo slednje in načrtno sodelovanje z vsemi omenjenimi lažje.

SAŠA DRAGOŠ


Najbolj brano