Vse več jih nima za hrano, kaj šele za plačilo najemnine

Društva in ustanove na Goriškem, ki se soočajo z vse večjo revščino prebivalstva, preprečujejo tudi deložacije, ki ljudem grozijo zaradi neplačanih položnic. Opozarjajo, da bi nujno potrebovali informacijsko pisarno, kjer bi ljudem v stiski svetovali in jim nudili pomoč na bolj odprt, človeški način.

“Ljudje v stiski gredo težko h birokratom, ki jim poberejo še zadnjo moč,” opozarja Majda Smrekar iz humanitarnega društva Kid Foto: Nace Novak
“Ljudje v stiski gredo težko h birokratom, ki jim poberejo še zadnjo moč,” opozarja Majda Smrekar iz humanitarnega društva Kid Foto: Nace Novak

NOVA GORICA > “Razmere so vse težje. Poleg pomoči s hrano, oblačili in opremo, se zadnje čase ukvarjamo tudi s preprečevanjem deložacij. V marcu smo preprečili dve, zdaj je spet ena na vidiku. Pomagamo tako, da skupaj s sorodnimi društvi in ustanovami zberemo denar in plačamo dolgove, ki se naberejo družinam,” je o vse hujši revščini in njenih posledicah na Goriškem povedala predsednica humanitarnega društva Kid Majda Smrekar.

Dodala je še, da se ji zdi najhuje, če mlada družina oziroma kdorkoli že izgubi dom. Skupaj s Karitas, Rdečim križem, Zvezo prijateljev mladine, občino in centrom za socialno delo jim je uspelo v vseh dosedanjih primerih zbrati denar, v povprečju približno 2.000 evrov, za poplačilo dolga.

“V zadnjih treh letih nismo izvedli nasilne deložacije, tako da bi koga dejansko vrgli na cesto, so se pa v treh primerih najemniki sami izselili.”

Ljudje sami ne zmorejo

“V zadnjih treh letih nismo izvedli nasilne deložacije, tako da bi koga dejansko vrgli na cesto, so se pa v treh primerih najemniki sami izselili,” je pojasnila direktorica Stanovanjskega sklada Nova Gorica Nataša Leban. Z omenjenimi težavami se namreč soočajo predvsem matere samohranilke in mlade družine v neprofitnih stanovanjih.

Stanovanjski sklad vsako leto razpiše približno 15 deložacij. Razlog je vedno neplačevanje najemnine in vseh stroškov. V letošnjem letu je bilo do zdaj predvidenih osem deložacij.

“Vsem tem družinam smo deložacije najmanj dvakrat preložili. Če bi šli na trdo, bi jih lahko izselili, a podaljšujemo za pol leta, leto, tudi več,” je še pojasnila Lebanova, ki težavo vidi tudi v tem, da nekateri ljudje dandanes sami preprosto ne zmorejo sproti urejati vsega potrebnega, od plačevanja položnic do pravočasnega oddajanja vlog za subvencioniranje najemnine...

“Nekdo bi moral tudi v Novi Gorici izvajati nadzor nad tem, tako kot v Ljubljani, kjer za to skrbi društvo Kralji ulice,” je še dejala Lebanova in napovedala, da se glede na krizo in vse težje socialne stiske v prihodnje obetajo nove deložacije.

Na to, da ljudje potrebujejo prostor, kjer bi jih nekdo srčno, človeško sprejel in jim svetoval, kako, kaj in kam, je opozorila tudi Smrekarjeva.

Informacijska pisarna je nuja!

V društvu Kid to že počnejo. Poskrbijo za prvi korak, tako da gredo z ljudmi na Karitas, Center za socialno delo in sorodne institucije, po njenem mnenju pa je potrebna celostna obravnava. “Ljudje v stiski, ki sploh ne odpirajo več položnic, gredo težko h birokratom, ki jim poberejo še zadnjo moč,” je še pojasnila.

Da potreba po informacijski pisarni za področje sociale in humanitarnih dejavnosti obstaja, je potrdila tudi načelnica občinskega oddelka za družbene dejavnosti Marinka Saksida. Napovedala je, da se bodo vsa društva in organizacije, ki jim je ta problematika blizu, srečala prihodnji torek in skušala najti primerno rešitev. “To bi moral početi nekdo, ki dobro pozna to problematiko, zakonodajo in zna svetovati,” je še povedala.

Vse na enem mestu

V Fundaciji Bit Planota, ki koordinira iskanje prave rešitve, so povedali, da je vse skupaj še v povojih, da načelna pripravljenost za to obstaja in da bi ljudje v stiski v taki pisarni dobili vse informacije na enem mestu.

“Na mariborski občini že nekaj časa deluje podobna info točka. Zaradi velike revščine so tam zaposlili človeka, ki skrbi za to, pri nas pa je vse skupaj vendarle mišljeno bolj kompleksno,” je zatrdil vodja fundacije Darijan Krpan in dodal, da bi bila to skupna pisarna več društev in organizacij.

Idejo podpirajo tudi na novogoriškem Centru za socialno delo, kjer se zavedajo, da ljudje v stiski težko pridejo k njim. “Center res nudi informacije in pomoč, a to so vse predpisane storitve v nekih zakonskih okvirih. Informacijska pisarna bi bila dobrodošla, ker bi bilo vse skupaj bolj odprto, ne toliko formalistično,” je pojasnila direktorica CSD Nataša Košiček.

NACE NOVAK


Najbolj brano