Vse v duhu sodelovanja

Na dvorišču gradu Dobrovo so včeraj odkrili doprsni kip prvemu predsedniku vlade Indije Jawaharlalu Nehruju. Nenavadno? Vsekakor. A v duhu prijateljstva in tkanja novih vezi, poudarjajo v indijskem veleposlaništvu in Občini Brda.

Doprsni kip sta odkrila predsednica spodnjega doma indijskega parlamenta in briški župan  Foto: Leo Caharija
Doprsni kip sta odkrila predsednica spodnjega doma indijskega parlamenta in briški župan  Foto: Leo Caharija

DOBROVO > Čemu kip velikemu indijskemu državniku in enemu od tvorcev gibanja neuvrščenih prav na Dobrovem, so se včeraj spraševali mnogi. Zgodba je res nekoliko nenavadna, a do nje je prišlo zelo spontano. Ob lanskem zasebnem obisku indijskega veleposlanika v Sloveniji Jayakarja Jeromeja je v Brdih beseda dala besedo, pogovor je nanesel tudi na neuvrščene in tako je vzniknila ideja, da bi Nehruju postavili doprsni kip na gradu. “Željo je izrazil gospod veleposlanik. V začetku prvomajskih praznikov je kip, darilo indijske vlade, prišel v Slovenijo, dva tedna kasneje pa je postavljen,” pojasnjuje ena od pobudnic Tatjana Šundovski Bašin. In spomni še na detajl, ki povezuje Brda z Indijo - prav največji briški pesnik Alojz Gradnik, čigar kip stoji pred gradom, je namreč prvi poslovenil dela velikega indijskega pesnika Rabindranatha Tagoreja.

Da se je odkritje nekako “zgodilo”, je dejal tudi briški župan Franc Mužič, ki pa je poudaril, da se bodo s kipom Brici ponašali: “Prepričan sem, da si ga bo prišlo pogledat veliko ljudi, ne samo iz Slovenije, pač pa tudi iz sosednjih držav, in se bodo poklonili temu velikemu človeku.” In prišli naj bi, seveda, tudi Indijci, ki živijo v Sloveniji. Bilo naj bi jih med 500 in 600. Ker dogodek utrjuje tudi prijateljske vezi med državama, je upati na poglobitev sodelovanja, tako na gospodarskem kot kulturnem področju.

Podobno je ocenila tudi predsednica spodnjega doma parlamenta Indije Meira Kumar. Njen prihod z delegacijo je prvi obisk na najvišji parlamentarni ravni iz te države pri nas. Nehru je bil veliki državnik in vizionarski filozof, ki je s Sukarnom, Naserjem in Titom v neuvrščene združil prebivalce z več celin. “Verjeli so, da morajo imeti suvereni narodi identiteto, samospoštovanje in lastno zunanjo politiko. Indija in Slovenija sta bili trd boj, da sta postali samostojni. Naroda cenita svobodo in imata vero v demokracijo. Naj se vezi med njima stkejo še močneje in sežejo še više,” je poudarila. In popolnoma očarala prisotne, predvsem s pozdravom, ki ga je prebrala v slovenščini, pa s simbolično gesto, ko je obdarovala in pohvalila učence, ki so zapeli v zboru, in člane noneta Brda.

Čeprav gre za po velikosti in poziciji v svetu neprimerljivi državi, postaja Slovenija za Indijce očitno vse bolj zanimiva. Kmalu bodo, na primer, tod snemale štiri filmske ekipe iz Bollywooda. Morda tudi po Brdih?

MITJA MARUSSIG


Najbolj brano