Vse krivice je treba popraviti

Branko Čermelj iz Šempetra, dolgoletni borec za priznanje krivic, ki so jih fašisti zakrivili nad mladoletnimi fanti na Primorskem, bo za življenjsko delo prejel zlato priznanje.

ŠEMPETER > Branko Čermelj se je rodil leta 1926 v Gorici, še ne 17-letnega pa so italijanske oblasti aretirale in odpeljale v italijansko vojsko, kjer je bil skupaj z drugimi mladoletnimi primorskimi fanti razporejen v posebne kazenske delovne čete, imenovane battaglioni speciali. Po kapitulaciji Italije se je vrnil v Gorico, kjer se je vključil v NOB, po koncu vojne pa se je preselil v Šempeter, kjer živi še danes.

Zaznamovan z medvojno izkušnjo, je vse sile usmeril v popravo krivic, ki so se zgodile Primorcem, ki so bili kot on aretirani in poslani v posebne prisilne delovne čete italijanske vojske. Država jim namreč ni priznala statusa žrtve vojnega nasilja. V dolgih letih je zbral obsežno gradivo o prisilnih delovnih četah, njegova razstava fotografij z več kot 400 eksponati in spremnim besedilom, ki je gostovala po vsej Primorski, pa je požela ogromno zanimanja. Z italijansko zgodovinarko Saro Perini je leta 2005 izdal tudi knjigo, Bataglioni speciali - kalvarija primorskih mladoletnikov. Ob tem si je ves čas prizadeval za spremembo 2. člena Zakona o žrtvah vojnega nasilja. In uspel. Tudi Primorcem, ki so bili nasilno mobilizirani in poslani v posebne delovne čete, so priznali status žrtve vojnega nasilja. Še več, ker jim naša država ni priznala odškodnin, je dosegel, da jim jih je izplačala Mednarodna organizacija za migracije oziroma poseben sklad v Nemčiji. “Posebno v čast mi je, da mi je to uspelo,” skromno pravi. A zaveda se, da je, kljub velikimi naporom, uspel le delno. “Ta status je priznan le tistim, ki so bili aretirani in poslani v Nemčijo po razpadu Italije. Za čas pred tem pa tega statusa ne priznavajo z razlago, da je takrat šlo za italijanske državljane, čeprav so bile te čete ustanovljene prav za italijanske državljane slovenskega rodu. Ljubljančanom, na primer, pa so status priznali, čeprav je tudi Ljubljana takrat spadala pod Italijo,” opozarja Čermelj. Zato vztraja, da se status prizna vsem. Ministrstvo za delo ga je zavrnilo, prav tako tudi prejšnja varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek Travnik. “Od nove varuhinje ponovno zahtevam odgovore,” poudarja, da se ne bo ustavil, dokler krivica na bo popravljena.

MITJA MARUSSIG


Najbolj brano