Vsaj dela sramote ni več

Z včerajšnjim uradnim odprtjem čistilne naprave za Modrej je vsaj delno konec sramote s spuščanjem kanalizacijske nesnage neposredno v jezero. Naslednjo napravo bodo gradili v Modrejcah na nasprotnem bregu. Mostarske odplake prečiščujejo že več let.

 Čistilna naprave v Modreju je začela obratovati, na prečiščevanje  čakajo še v Modrejcah, na Postaji in v Bači pri Modreju Foto: Neva Blazetič
Čistilna naprave v Modreju je začela obratovati, na prečiščevanje čakajo še v Modrejcah, na Postaji in v Bači pri Modreju Foto: Neva Blazetič

MODREJ> Čistilna naprava s tehnologijo mehansko biološkega prečiščevanja odpadnih in padavinskih voda ima zmogljivost 700 tako imenovanih populacijskih enot. Glede na to, da ima Modrej 300 prebivalcev, ima še precejšnje rezerve.

Večino je plačala EU

Neuradno smo izvedeli, da je bila zasnovana tako, da bi prečiščevala tudi načrtovani bližnji kajakaški center, ki pa je zaradi nove zakonodaje s petstoletnimi vodami izpadel iz občinskega prostorskega načrta.

Za ličen, 554.000 evrov vreden objekt je 85 odstotno plačala Evropska unija iz sklada za regionalni razvoj, zgradilo pa ga je novogoriško Cestno podjetje Gorica.

Strokovno podporo je nudila tolminska Komunala, ki bo objekt tudi prevzela. Stroški obratovanja in vzdrževanja naj bi bili minimalni, zagotavljajo odgovorni. Precejšnji pa bodo stroški amortizacije. Kot pravi direktor Komunale Berti Rutar, naj bi za gospodinjstvo v Modreju znašali po sto evrov na leto. Seveda se ti stroški v skladu s sprejeto strategijo porazdelijo med vse uporabnike v občini.

Kajakaškega centra niso odpisali

Kot je na odprtju povedal tolminski župan Uroš Brežan, gre za regijski projekt, ki se ob dobrem sodelovanju severnoprimorskih županov množijo. “Skupaj delamo na regijski kolesarskih poti. Kmalu bomo z njo povezali Tolmin in Most na Soči,” je napovedal. Kot pravi, kljub težavam vztrajajo pri projektu kajakaškega centra ob jezeru. “Verjamem, da bomo našli pot za njegovo gradnjo,” je odločen skupaj z domačini, ki so njegovo izjavo pospremili z aplavzom.

Na Tolminskem bi morali do leta 2017 zgraditi še 17 manjših čistilnih naprav, česar pa ni mogoče pričakovati. Zdaj v treh občinah v Posočju prečiščujejo od 50 do 60 odstotkov odpadnih voda.

NEVA BLAZETIČ


Najbolj brano