Vojska je šla, prišli bodo turisti

Prihodnji teden bosta minister za obrambo Aleš Hojs in županja Kobarida Darja Hauptman podpisala pogodbo, s katero bo ministrstvo občini brezplačno predalo v last nekdanjo vojaško stražnico Livek tik ob državni meji. Domačini skupaj z občino vidijo v njej bodoči hostel za kolesarje in popotnike na območju, ki se turistično prebuja in povezuje z Italijo. Morali pa bodo najti dovolj denarja za obnovo.

Nekdanja stražnica bo slej ko prej postala hostel Foto: Neva Blazetič
Nekdanja stražnica bo slej ko prej postala hostel Foto: Neva Blazetič

LIVEK, ŠTURMI >“Ministrstvo je v primeru stražnice Livek izjemno hitro izpeljalo postopke, za kar se mu zahvaljujemo. Za objekt smo zaprosili poleti, decembra nam jo je vlada odobrila,” se državi zahvaljuje kobariška županja Darja Hauptman. S prenosom lastnine se odpirajo možnosti za prenovo razpadajočega manjšega kompleksa stavb nad cesto v vasi Šturmi tik pred mejo z Italijo, in sicer v objekt s ponudbo nizko cenovnih nočitev.

“Ideja za turistično prenovo je prišla iz krajevne skupnosti Livek. Občina je prisluhnila in uspeli smo s prenosom lastništva. Objekt bomo predali domačinom, mi pa bomo na vseh možnih razpisih iskali denar za obnovo,” pojasnjuje Hauptmanova. Kot pravi, so na več ministrstev poslali več prošenj za prenos objektov na občino: “Z ministrstvom za delo smo v dogovoru o nekdanji policijski postaji v Kobaridu, v kateri načrtujemo dom za ostarele v okviru bodočega medgeneracijskega centra. Z ministrstvom za notranje zadeve se dogovarjamo o objektu na meji v Robidišču, v katerem bi zasnovali izseljeniško hišo.” Upajo tudi na prenos obmejnega objekta na Robiču, ki bi ga preuredili v hostel. V nekaterih drugih manjših stavbah ob meji, kjer so domovali policisti in cariniki in so v lasti države, bi s prenosom na občino lahko uredili občinska stanovanja.

Med Sočo in Nadiškimi dolinami

Ljudem na Livškem se zdi, da ima lokacija objekta ob cesti, ki povezuje dolino Soče z Nadiškimi dolinami in Furlanijo, velik potencial. “Navedla nas je na misel, da bi bila lahko izhodišče za planinarjenje in gorsko ter cestno kolesarjenje na območju Matajurja, Kolovrata in hribov ter dolin Beneške Slovenije,” pojasnjuje predsednica KS Livek Katja Roš. Nedaleč od nekdanje stražnice je v Italiji vas Polava z budističnim centrom. “V njem prirejajo srečanja, za potrebe katerih potrebujejo tudi prenočišča,” dodatne možnosti za polnjenje postelj našteva Roševa. Domačini predlagajo, da bi nekdanjo vojašnico preuredili na tako domiseln način, da bi jo turisti obiskovali tudi zaradi njene nenavadne podobe in vsebine. “Želimo ohraniti njen nekdanji videz. V tem duhu bi jo tudi opremili in zasnovali vsebino,” podobno kot domačini razmišlja Roševa.

Investitor naj postane lastnik

Čeprav objekt prerašča gošča in je stavbno pohištvo popolnoma uničeno, domačini iz Šturmov menijo, da so zidovi glavnih objektov v dobrem stanju, ker so malo pred razpadom nekdanje Jugoslavije zamenjali strešne kritine. Objekt ima svoj vodovod iz zajetja na izdatnem studencu, ki nikoli ne presahne. Električni in telefonski vodi so v bližini. “V gradbenem podjetju iz Posočja, ki smo ga prosili za oceno stroškov obnove, menijo, da bi gradbena dela terjala okoli 300.000 evrov oziroma okoli 500 evrov na kvadratni meter,” pravi Roševa. Iz KS Livek pa prihaja še predlog, ki utegne biti predmet polemike. Pravijo, da če bo občina pridobila lastništvo objektov v Štumih, kar je zdaj že znano, da bo, bi morala investitorju objekte brezplačno predati v last. “Morala pa bi mu postaviti najmanj dva pogoja in sicer, da objekt spravi v življenje v dogovorjenem času in da namembnosti objektov ne spreminja najmanj deset let,” predloge KS povzema Roševa.

NEVA BLAZETIČ


Najbolj brano