Voda za zdaj ostaja brez klora in cene

Že zato, ker je v Čepovanu nekaj javnih ustanov, bodo krajani prej ali slej morali začeti piti “obdelano” vodo iz sistema, ki že oskrbuje Lokve, Trnovo in Lokovec. In tedaj jo bodo morali tudi plačati. Toda ta zgodba se že vleče in občina se bo o vsem še dogovarjala z ljudmi. V mestni upravi napovedujejo skorajšnji zbor krajanov.

V  Čepovanu se bo morda kmalu ponovil zbor krajanov o pitni vodi
V Čepovanu se bo morda kmalu ponovil zbor krajanov o pitni vodi 

ČEPOVAN> Čeprav v Čepovanu pijejo vodo iz istih izvirov kot Lokvarji, Trnovčani in Lokovčani, pa prvim v domove ne priteče takšna, ki bi ustrezala današnjim standardom. Zato, ker v čepovansko omrežje teče mimo naprav za razkuževanje, pojasnjuje Oton Mozetič, podsekretar za gospodarske javne službe na mestni občini: “To so objekti, ki so praktično iz časa prve svetovne vojne. Za vaški vodovod so funkcijsko ustrezni in ljudi pitna voda tudi nič ne stane.”

Treba je preiti na klorirano vodo

Toda s takšno vodo se oskrbujejo tudi javni ustanovi - OŠ Čepovan in zdravstvena ambulanta. In že zato, pravi Mozetič, bi morali vodo “obdelovati” skladno z merili HACCP. “Že pred časom smo dobili inšpekcijsko odločbo, da je to treba zagotoviti,” poudarja. A so se tedaj v občini znašli pred dilemo. Ker namreč s čepovanskim vodovodom upravlja krajevna skupnost, bi morala biti ta odgovorna za ustreznost pitne vode. Na tej točki pa se je zataknilo.

Maja lani se je zato zgodil zbor krajanov. “Dogovorili smo se, da bomo vas priključili na sistem z obdelano pitno vodo,” pravi Mozetič. Zdaj, več kot leto dni kasneje, je po njegovih besedah tehnično vse pripravljeno za preklop. In dodaja, da s tem ne gre odlašati do leta 2014, ko naj bi Čepovan dobil čistilno napravo z urejeno kanalizacijo in bi zamenjali glavne cevi vodovodnega omrežja. To pričakujejo krajani, a kot pravi Mozetič, jim tega zagotovila lani maja ni dal.

Kdaj položnice?

Kajti ko bo Čepovancem na voljo “obdelana” voda, jo bo treba plačevati. In enkrat si bo tudi treba urediti jaške s števci ob hišah. Kot pravi mestni svetnik iz Čepovana Anton Petrovčič, pa v tem trenutku omenjeni preklop ni smiseln, ker omrežje po vasi ni najboljše. Če bi zdaj začeli dobivati sanitarno ustrezno vodo in hkrati položnice, bi jih to pozimi lahko znatno stalo, saj tedaj zaradi plitvih vkopanih cevi vodovoda krajani puščajo odprte pipe. S tem se zmanjšajo možnosti, da voda zamrzne. Po besedah Petrovčiča, so se lani dogovorili, da bo preklop na vrsti šele, ko bo obnovljeno vodovodno omrežje. In najbolj smiselno bi ga bilo obnavljati ob gradnji čistine naprave in kanalizacije. A kolikor ve, se je projekt zavlekel.

Mozetič pa napoveduje ponovni zbor krajanov v razmeroma kratkem času. Zato, da ne bo hude krvi, da bodo ljudje, ki so si nenazadnje sami zgradili vodovod, vedeli, kaj jih čaka. Poudarja, da bo treba novosti uvajati premišljeno. In na srečanju naj bi se dogovarjali, kdaj Čepovan priključiti na sistem z “obdelano” vodo ter kdaj in kako naj jo ljudem začnejo zaračunavati.

AMBROŽ SARDOČ


Najbolj brano