Velika pomoč že od malega

Center za izobraževanje, rehabilitacijo in usposabljanje Vipava je s prvim septembrom po petih letih znova odprl razvojni oddelek vrtca za otroke z razvojnim zaostankom. Vpis otrok je možen tudi med šolskim letom.

V vipavskem Ciriusu so znova odprli vrata razvojnega oddelka vrtca
V vipavskem Ciriusu so znova odprli vrata razvojnega oddelka vrtca 

VIPAVA> V vipavskem Ciriusu so v ponedeljek ob šestih novincih, ki so se vključili v osnovnošolski program, sprejeli tudi prva dva otroka v ponovno oživljeni razvojni oddelek vrtca. V oktobru se bo “medvedkoma” pridružila še ena deklica.

Z začetkom novega šolskega leta je v prenovljenih prostorih stare šole v Bukovici vrata odprl Walfdorski vrtec Kresnica, prvega na Primorskem, ki deluje kot organizacijska enota Walfdorske šole Ljubljana. Obiskuje ga šest otrok, starih do tri leta. Med letom pričakujejo še kakšnega. Nekaj otrok imajo že vpisanih za prihodnje leto. Za varstvo otrok po načelih walfdorske pedagogike, ki prisega na čim bolj naravno otroštvo, skrbita dve vzgojiteljici. Ceno vrtca sofinancira občina. V nekaj letih naj bi zaživela dva oddelka z največ 15 otroki v vsakem, v najkrajšem možnem času pa tudi walfdorska šola, saj so prostori zanjo že zagotovljeni.

Kot pojasnjuje ravnateljica Ciriusa Vipava dr. Erna Žgur, gre za trenutno edini razvojni oddelek na severnem Primorskem, namenjen predšolski vzgoji otrok z različnimi razvojnimi primanjkljaji. V ustanovi, ki sicer izvaja osnovnošolski program za osebe s posebnimi potrebami in motnjo v duševnem razvoju ter socialni program Institucionalno varstvo odraslih, bodo tudi najmlajše vključili v celostni rehabilitacijski program z osnovno zdravstveno dejavnostjo ter delovno terapijo, fizioterapijo in logopedijo.

Čeprav se starši še vedno bolj izjemoma kot ne odločijo za vključitev otroka v razvojni oddelek vrtca, Žgurjeva pojasnjuje, da gre za obliko, ki lahko otrokom z razvojnim zaostankom veliko pomaga. Po koncu predšolskega obdobja pa lahko starši otroka vključijo tudi v druge šolske ustanove. “Vključitev v razvojni oddelek vrtca je za otroke, ki že v najzgodnejšem obdobju kažejo izrazite razvojne primanjkljaje, trenutno najprimernejša oblika ustrezne obravnave. Otroci tu dobijo primerno strokovno specialno pedagoško in terapevtsko obravnavo. In to bistveno več, kot bi je bili deležni v rednih oddelkih vrtca v okviru dodatne strokovne pomoči,” pojasnjuje. Zato pričakuje, da se bo v prihodnjih mesecih še kdo odločil za vpis otroka.

Cirius v tem šolskem letu obiskuje 82 učencev, vključenih v posebni program vzgoje in izobraževanja ter v prilagojeni program z nižjim izobrazbenim standardom. V program institucionalnega varstva je vključenih 19 odraslih oseb. Ob tem pa se ustanova vse bolj uveljavlja tudi z nudenjem mobilne specialno pedagoške službe. Trenutno jo izvaja v enajstih različnih vzgojno izobraževalnih zavodih na Primorskem.

Ob začetku šolskega leta so se mnogi začeli spraševati, kako to, da bodo cene vrtcev v mestni občini ostale enake, čeprav so se zaposlenim znižale plače, ki so sestavni del cene. V Ajdovščini so jih, na primer, že znižali. Kot so nam pojasnili na mestni občini, naj bi se to zgodilo tudi v Novi Gorici: znižale naj bi se med 3,3 in 6,2 odstotka. Predlog bodo potrjevali mestni svetniki na septembrski seji. Za jasli naj bi se ekonomska cena znižala s 511,75 na 480 evrov, za starostno skupino od treh do štirih let s 374,5 na 357 evrov, za kombinirani oddelek s 374,5 na 357 evrov in za skupine od tri do šest oziroma štiri do šest let s 347 na 335,6 evra. Nižje cene naj bi veljale od 1. septembra, torej za nazaj. Nenavadno pa je, da jih spreminjajo šele sedaj, namesto da bi to storili že junija ali julija. “Predlog smo pripravili na osnovi izračunov Vrtca Nova Gorica. Julija še nismo imeli podatkov. Dobili smo jih šele prejšnji teden,” odgovarja načelnica oddelka za družbene dejavnosti Metka Gorjup.

ALENKA TRATNIK


Najbolj brano