Večja je kriza, več je pohodnikov

Čeprav v Posočje prihaja največ turistov prav zaradi pohodništva, so jih doslej jemali preveč samoumevno in so se do njih obnašali mačehovsko. Z ureditvijo odseka evropske pešpoti E7 med Robičem in Kobaridom in promocijskimi akcijami bodo ponudbo zanje nadgrajevali.

E7 vodi tudi mimo zgodovinskega spomenika iz prve svetovne vojne, cerkvice v Javorci Foto: Neva Blazetič
E7 vodi tudi mimo zgodovinskega spomenika iz prve svetovne vojne, cerkvice v Javorci Foto: Neva Blazetič

KOBARID > Statistika pravi, da v Posočje največ (14 odstotkov) turistov prihaja zaradi bolj ali manj zahtevnega pohodništva po dolinah in gorah. ”Ker za te goste velja, da potrošijo najmanj, smo jih zanemarjali. Vendar ne gre prezreti, da so zaradi svoje številčnosti v celoti gledano na četrtem mestu po potrošnji med različnimi segmenti gostov. Pohodništvo je tudi ekološko neproblematično in zato kot nalašč za naše okolje, ki je zapisano trajnostnemu turizmu. Ker je pohodništvo med najcenejšimi možnostmi za preživljanje prostega časa, je v gospodarski krizi ne le pri nas, temveč po vsej Evropi v vzponu,” direktor LTO Sotočje Janko Humar izpostavlja pomen pohodnikov za posoški turizem.

E7 poteka od mejnega prehoda Robič do Kobarida, naprej na Vrsno in v vas Krn, od tam pa do planine Pretovč in Medrje. Spusti se do Javorce in mimo Tolminskih korit v Tolmin. Dvigne se do Zadlaz Žabč, preči do Tolminskih Raven in se dvigne do planine Razor. Nad Kneškimi Ravnami vodi v Rut in Stržišče ter po mulatieri do Petrovega Brda in na Porezen, kjer se usmeri proti Gorenjski.

Posočje je idealno za pohodništvo

Posočje je s svojo naravno danostjo pohodništvu na kožo pisana destinacija. To so zaznali nekateri, sicer redki ponudniki. Na Kobariškem sta pohodnikom prijazna hotel Hvala in kamp Koren, na Tolminskem mostarski hotel Lucija, ki pa posluje bolj okrnjeno. “Pohodnike vabimo z markiranimi planinskimi potmi, urejena in dobro obiskana je Pot miru in vse bolj tudi evropska pešpot E7, ki v Slovenijo vstopa na Robiču, iz tolminske občine pa izstopa na Poreznu,” našteva Humar. E7 poteka mimo mnogih zanimivosti, tudi cerkvice na Javorci in Tolminskih korit. Ponekod se prekriva s Potjo miru. Pohodnikom je na voljo več vodnikov z zemljevidi.

Na včerajšnji predstavitvi pešpoti E7 v Kobaridu je kobariška županja Darja Hauptman napovedala srečanje slovenskih pohodnikov po evropskih pešpoteh, ki se bodo v soboto ob 11. uri odpravili od Robiča do Kobarida. Pri Robiču bodo postavili tudi informacijsko tablo. Srečanje bodo nadaljevali v kampu Koren. “Na tej pešpoti smo med drugim na Kobariškem blatu uredili opazovalnico ptic. Z razpisi želimo turistična društva spodbuditi k urejanju čim več pešpoti,” je dejala županja. Vodja tolminskega območnega zavoda za gozdove Marko Janež pa je opozoril, da zaradi spleta objektivnih okoliščin pešpot E7 do Kobarida ni optimalna, saj od mejnega prehoda do vasi Robič poteka po keltiki. Dogovarjajo se, da bi jo na tem delu spravili na stezo po nekdanji trasi ozkotirne železnice.

Tisoč kilometrov evropskih pešpoti

Preko Slovenije potekata evropski pešpoti E6 in E7, ki skupaj merita tisoč kilometrov, od tega E7 650 kilometrov. Kot pravi predsednik slovenske komisije za evropske pešpoti Jože Prah, je vsaj dve tretjini teh poti dobro označenih in vzdrževanih, za kar gre zahvala prostovoljcem, ki jim pomagajo gozdarji. “Slovenija je v evropske pešpoti vključena že tri desetletja in se s tem pridružuje poslanstvu - mir in ljubezen med ljudmi. Evropska popotniška zveza povezuje 28 članic s 50.000 člani,” razkriva Prah. Evropske pešpoti na območju Slovenije vsako leto prehodi od 200 do 300 pohodnikov. Med njimi je polovica tujcev.

NEVA BLAZETIČ


Najbolj brano