Varna pot bo malo daljša

Pločnik ob cesti skozi Drago pri Dornberku, ki ga gradijo, ne bo v celoti zagotovil varnejše poti v celoti tistim domačinom, ki gredo ali morajo peš do Brda. Nekateri so opozorili na to, odgovorni pa že iščejo alternativno rešitev.

Dostop do Brda je  nevaren, zato bodo pešci do pločnika čez cesto, ki ga  še gradnjo, hodili malo dlje Foto: Dejan Gregorič
Dostop do Brda je nevaren, zato bodo pešci do pločnika čez cesto, ki ga še gradnjo, hodili malo dlje Foto: Dejan Gregorič

DORNBERK > Ob gradnji pločnika vzdolž državne ceste v Dragi je tudi KS Dornberk prejela pripombe, da ne bo na primerni strani. Razlog je priključek za zaselek Brdo, ki leži nad brežino na nasprotni strani. Po njem gredo domačini med drugim peš proti Dornberku in nato prečkajo regionalko dlje proč od “zeber” ali ob njenem robu pešačijo naprej. Ne eno ne drugo ni varno.

Krak pločnika v Dragi med križiščem zahodno od vasi in bencinsko črpalko bo narejen predvidoma junija. Kako bo urejena pot za pešce ob in po bližnjem nadvozu čez železniško progo, ki naj bi ga država širila, pa se ta še usklajuje z občino.

Ni šlo drugače

Po besedah predsednice KS Štefke Susič so ljudje opozarjali, da bi moral pločnik potekati drugje. A ker je prepozno za spremembe trase, iščejo druge rešitve, je dejala Susičeva in je to potrdila tudi višja svetovalka za naložbe pri novogoriški občini Darja Anzeljc. Slednja pojasnjuje, da so projekte za izvedbo pločnikov v Dornberku in Dragi izdelali že leta 2008 ter tudi, kako so izbrali trase.

Kot pravi, ob kraku regionalke v Dragi ni prostora za pločnik vzdolž obeh njenih robov. Morali so urediti enostranskega, predvideli so ga na levi strani ceste, gledano proti Dornberku, ker je ta različica primernejša. Za to so dobili vsa soglasja. Trasa na nasprotni strani pa se je pokazala za manj sprejemljivo. “Potrebni bi bili veliki posegi v brežine oziroma gradnja visokih in zahtevnih opornih konstrukcij, kakor tudi pomik ceste levo in na dvorišča ter celo na prage posameznih hiš,” možne probleme opisuje Anzeljčeva. Pločnik izmenično desno in levo od vozišča pa bi bil manj varen zaradi nujnih prečkanj.

Še iščejo boljšo pot

Vprašanje peš dostopa do Brda se je po besedah svetovalke občine pojavilo šele, ko so pločnik že gradili. A ozka cesta do zaselka, ki jo pešci uporabljajo, in njen priključek na državno, sta nevarna in neskladna s predpisi. V upravi občine bi ju želeli dolgoročno ukiniti, da bi ju vozniki opustili, pa so že zgradili novo dostopno cesto do Brda. Vodi do bližnje lokalne proti Gradišču nad Prvačino, in kot razlaga Anzeljčeva, je mišljeno, da bo služila tudi pešcem. Pločnik v Dragi namreč seže do sečišča regionalke in prometnice proti Gradišču, kjer bo prehod za pešce, še enega pa bodo morda do leta 2017 zgradili ob tej cesti, na katero se priključi dostop za Brdo. Od tam bi torej stanovalci zaselka varno prišli v Drago. Ker pa to ne bo tako kmalu, se je po besedah Anzeljčeve “občina na sestanku s KS obvezala, da preveri možnost za ureditev začasne samostojne poti od Brda do predvidenega prehoda za pešce čez regionalko.”

Za ta namen pripravljajo dokumentacijo, ki jo bo treba še uskladiti z direkcijo za ceste. Hkrati bodo uvedli ukrepe za umirjanje prometa v Dragi, je dejala Anzeljčeva, in poskrbeli za varovanje pešcev.

AMBROŽ SARDOČ


Najbolj brano