V snegu s kolesom na pomoč

S priznanji se bo občina drevi zahvalila upokojeni višji medicinski sestri Silvi Rustja, za njeno neverjetno predanost zdravstvenemu poklicu, Marjanu Čebokliju, ki se kot dolgoletni podpredsednik KS Breginj, gasilec in darovalec krvi razdaja za soljudi, in cerkvenemu pevskemu zboru Sveti Anton, ki razveseljuje z raznolikim repertoarjem in neguje prijateljstvo z Benečani.

Marjan Čebokli
Marjan Čebokli 

KOBARID > Iz gospe Silve Rustja vrejo spomini na 40-letno delo v zdravstvu na Kobariškem in Bovškem. Na začetku njenega službovanja v sredini 50. let prejšnjega stoletja so zdravstveni delavci orali ledino. In to v razmerah, ki so na meji verjetnega.

Denarno nagrado bodo prejele krajevne skupnosti Borjana - Podbela, Idrsko - Mlinsko in Ladra - Smast - Libušnje. Zahvalo pa je županja Darja Hauptman namenila vasi Robidišče, TD Planinski raj Vrsno in KS Livek.

“Takrat ljudje niso imeli avtomobilov, ni bilo javnega prevoza. Bili smo pionirji, prvi smo hodili na dom na pomoč. Lahko bi knjigo napisala o vseh neverjetnih dogodivščinah. Sama sreča, da se mi pri zdravstvenih posegih pri pacientih nikoli ni zakompliciralo in da se tudi meni ni zgodila nesreča,” je hvaležna Rustjeva. Prva leta je namreč tudi v snegu in dežju s kolesom hitela na pomoč vse do Trente. Potem je presedlala na motocikel, s katerim je tudi padla, toda zaradi mraza sploh ni čutila bolečin. In končno je dobila avtomobil, “pičipoki”, v katerem je bila obvezna lopata za kidanje snega na cestah proti Livškemu, Drežniškemu, Bovškemu.

“Takrat smo lomili okorelo tradicijo pri negovanju dojenčkov, po letu 1960 pa se je že začelo obračati na bolje. Ljudje so postajali bolj ozaveščeni, tudi zaradi mreže izobraževanja, ki smo jo spletli.” Rustjeva je bila tako rekoč vse: patronažna in medicinska sestra, socialna in kulturna delavka, predavateljica, začetnica krvodajalskih akcij na Kobariškem. Moč sta ji vlivali hvaležnost in zaupanje ljudi.

Konj brez orača ne preorje njive

“Najbolj sem zadovoljen, ko skupaj z dobro ekipo dokončamo zastavljeno delo. Vedno se držim pregovora 'konj brez orača ne zorje njive', kar pomeni, da moramo držati skupaj,” pravi Marjan Čebokli, ki je vpet v najrazličnejše človekoljubne dejavnosti.

Kot aktiven upokojenec dela za KS Breginj: “Letos smo z asfaltiranjem cest in gradnjo podpornih zidov polepšali vas Sedlo. Nujno potrebujemo čistilno napravo v Breginju, da obvarujemo naravni in turistični biser Nadižo,” opozarja. Žalosti ga, ker so v Breginju zaprli zdravstveno postajo. “Lahko bi se dogovorili drugače, morda s podelitvijo koncesije,” razmišlja.

V sredo je že 64-krat daroval kri. Takih v Posočju ni veliko. Hkrati je Čebokli več kot tri desetletja aktiven član PGD Breginj. Pred 20 leti se je usposobil za radioamaterja in danes je član upravnega odbora Radiokluba Krn Kobarid. Kot član civilne zaščite je s svojo umirjenostjo prispeval k mirnemu razpletu sporov na mejnih prehodih v Breginjskem kotu v času osamosvojitvene vojne.

Od sakralne glasbe do popevk

Mešani pevski zborSveti Anton, ki letos praznuje 25. obletnico delovanja, je sredi priprav na božični koncert in ponovni koncert z Julijo Kramar, ki ga napovedujejo 3. februarja na Sveti gori. “Čeprav smo predvsem cerkveni zbor, imamo v načrtu koncert popevk. Pojemo tudi narodne, veliko jih je iz Benečije. Pri naših prijateljih v Benečiji načrtujemo koncert v začetku prihodnjega leta,” raznolik repertoar in načrte predstavlja predsednica zbora Magdalena Skočir.

Svežo energijo in nova znanja je v zbor vnesel mlad zborovodja Matej Kavčič, pred njim je pevce vodila Matka Ivančič. Leta 1986 so se pevke in pevci zbrali pod taktirko Damjane Uršič. Zbor je redni gost revij, tudi Primorske poje, zapeli so v Evropskem parlamentu, na Sveti gori pa so izvedli zahteven requiem Avgusta Ipavca.

NEVA BLAZETIČ


Najbolj brano