V Vrtojbi vse v prostem teku, bo vozel presekalo sodišče?

Nesojenega Socialnega centra Vrtojba še niso prodali. Družba Marc in nekdanji v.d. direktorja zavoda za izgradnjo centra s prstom kažeta na občino, župan pa odgovarja, da bo soglasje za prodajo objekta predlagal, ko bodo stvari transparentne. Zadeve bi lahko rešilo sodišče z dražbo, ki pa je še vedno ni.

Godljo okrog Socialnega centra Vrtojba bi lahko odpravilo sodišče z javno dražbo nepremičnin, a je še vedno ni razpisalo  Foto: Leo Caharija
Godljo okrog Socialnega centra Vrtojba bi lahko odpravilo sodišče z javno dražbo nepremičnin, a je še vedno ni razpisalo  Foto: Leo Caharija

VRTOJBA >Dobri dve leti po tem, ko so postavili objekta v okviru nesojenega Socialnega centra Vrtojba, se težave le še poglabljajo. Zavod za izgradnjo centra (ZIC) je brez vodje, saj je v.d. direktorja Alešu Kumperščaku potekel mandat, in ima blokiran račun. Nad njim visi za približno 11 milijon evrov izvršb, od tega približno 8,5 milijona evrov A banke Vipa in približno 2,5 milijona podjetja Marc, ki je preko podjetja Kampa večinski partner v ZIC in ki je gradil center.

Je 4,5 milijona za objekt malo ali dovolj?

Kot kaže, bi bila edina rešitev prodaja centra, a se o njej ne zmorejo dogovoriti. Za nakup objekta A (doma upokojencev) se zanima ponudnik iz Italije, ki ponuja 4,5 milijona evrov in se o tem še pogovarja z banko. Podjetje Marc in Kumperščak s prstom kažeta na Občino Šempeter-Vrtojba, ker da se o soglasju za prodajo noče odločiti, oziroma župana Milana Turka, ker takega predloga ni dal na občinski svet. “Težava je v tem, da nisem dobil niti potrditve niti zavrnitve za prodajo,” Kumperščak trdi, da brez soglasja ne more prodati premoženja.

“Če bi se strinjali s ponudbo, bi dali soglasje, da objekt prodamo z veliko izgubo,” odgovarja Turk, ki pa je že večkrat poudaril, da ne zapira vrat: “Potencialnemu kupcu sem objekt predstavil že pred več kot enim letom, zatrdil sem mu, da bomo iskali rešitev. Če se ponudnik dogovori z banko in najde transparenten način za prodajo, bom predlagal, da se sprejeme soglasje. A se nam še ni oglasil na to temo. Oglasili se nam niso niti iz banke.” Tudi ta bo morala kot največji upnik reči svojo.

Javna dražba še ni razpisana

Pa je kupec sploh še v igri? Kumperščak trdi, da je: “Ponujena cena je morda v primerjavi z dolgom zavoda nizka, ni pa nizka glede na razmere na trgu.”

Ker se vse vrti v začaranem krogu, je slišati pozive, naj pošljejo ZIC v stečaj. To, na primer, že dve leti predlaga občinska svetnica Karmen Gerbec, pred dnevi je tudi Andrej Marc, direktor in lastnik družb Marc in Kampa, vršilcu dolžnosti direktorja ZIC predlagal “da sproži v najkrajšem možnem času stečajni postopek.”

A Kumperščak stečaju, kot kaže, ni najbolj naklonjen, prav tako ne župan Turk. “Ustanovitelja bosta tako ali tako izgubila ves vložek, stečajni postopek pa bi zadeve zavlekel vsaj za eno leto,” pravi Kumperščak, ki navija za prodajo. “Stečaj lahko predlagamo, a je to nesmiselno. Izvajajo se namreč postopki izvršbe. Javna dražba je najbolj čist postopek, po katerem bi dobili najboljšega ponudnika,” pa je prepričan Turk.

Prav javna dražba se, glede na nezmožnost dogovora, zdi še najbolj realen cilj. “Cenitev objektov je sodni izvedenec naredil, pritožbe nanjo ni bilo. Čeprav so potekli vsi zakonski roki, pa sodišče še vedno ni razpisalo dražbe,” tej ne nasprotuje niti Kumperščak. Oči so sedaj vse bolj uprte v sodišče ...MITJA MARUSSIG


Najbolj brano