V Solkanu bodo obeležili 1012. obletnico prve pisne omembe kraja

S krajšo slovesnostjo, predavanjem in odprtjem razstave bodo nocoj ob 19. uri v avli hotela Sabotin v Solkanu obeležili 1012. obletnico prve pisne omembe kraja in 300. letnico Tolminskega punta.

S krajšo slovesnostjo, predavanjem in odprtjem razstave bodo nocoj ob 19. uri v avli hotela Sabotin v Solkanu obeležili 1012. obletnico prve pisne omembe kraja in 300. letnico Tolminskega punta Foto: Leo Caharija
S krajšo slovesnostjo, predavanjem in odprtjem razstave bodo nocoj ob 19. uri v avli hotela Sabotin v Solkanu obeležili 1012. obletnico prve pisne omembe kraja in 300. letnico Tolminskega punta Foto: Leo Caharija

SOLKAN> Na slovesnosti bo govoril predsednik krajevne skupnosti Solkan Jožko Leban. Sledilo bo predavanje Jerneja Vidmarja z naslovom Goriška črna vojska - Černida in njen čas ter Solkan v času Tolminskega punta. Na slovesnosti bodo sodelovale tudi Tolminke, oblečene v oblačila iz časa Tolminskega punta.

Ob tej priložnosti bodo odprli razstavo kratkih stripov solkanskih osnovnošolcev, šivilja Evelin Bizjak pa bo pripravila predstavitev oblačil, življenja in dela Tolmink v času Tolminskega punta. Obiskovalci bodo lahko poskusili tudi čisto prave puntarske jedi.

Cesar Oton III. je 28. aprila leta 1001 oglejskemu patriarhu Janezu v darilni listini podelil “polovico gradu, ki se mu pravi Solkan (Castellum Siliganum), in polovico vasi, ki se v jeziku Slovanov imenuje Gorica ...”. Vendar zgodovina kraja ne seže le do leta 1001, pač pa zgodovinarji predvidevajo, da je bilo območje naseljeno že veliko prej.

Solkan je bil v zgodovini prehodno območje iz Italije v Podonavje, na Balkan in v srednjo Evropo. Že v času Keltov in Rimljanov ter zgodnjem srednjem veku je tu pot vodila različna ljudstva, ki so se selila.

Prometna lega je Solkanu vedno dajala velik pomen, saj je kraj ena od lokacij, ki so določale zemljiško posest oglejskih patriarhov. Z rastjo Gorice, ki se je iz vasi razvijala v središče oblasti goriških grofov, pa je Solkan izgubil upravni pomen in leta 1399 še cerkveno oblast nad Gorico. Od takrat je živel kot goriško predmestje. Kljub temu so življenje v kraju zaznamovale številne plemiške družine, ki so tu živele.

Goriško plemstvo in premožno meščanstvo sta za seboj pustili palače in večje stavbe, ki dajejo Solkanu še danes poseben pečat.

STA


Najbolj brano