V Posočju je dediščina sveta

Slovenski turistični novinarji bodo predlagali, da projekt Poti miru in Posočje vpišejo na seznam svetovne dediščine Unesca. Svetovno združenje turističnih novinarjev (FIJET) jih bo podprlo. To so napovedali v soboto v Kobaridu, ko so podelili prestižno nagrado zlato jabolko tamkajšnji Fundaciji Poti miru v Posočju.

Zlato jabolko je priznanje  številnim, ki se trudijo ohranjati kulturno dediščino v Posočju
Zlato jabolko je priznanje številnim, ki se trudijo ohranjati kulturno dediščino v Posočju 

KOBARID>“Promovirati turizem, pomeni tudi ohranjati kulturno dediščino, neokrnjeno naravo, biološko raznovrstnost. In fundacija ohranja dediščino, skrbi za pomembne kulturne spomenike, širi sporočilo o miru in razumevanju med ljudmi,” je predsednik združenja FIJETTijani Haddad med drugim navedel razloge za podelitev nagrade zlato jabolko fundaciji za projekt Poti miru. Gre za nagrado, ki jo lahko prejmejo mesta, države, ustanove ali pa posamezniki, zaslužni za promocijo turizma, dejavnosti, ki po mnenju Hadada pomaga krepiti razumevanje med narodi in širiti mir.

Nagrada podeljujejo od leta 1971, a je letos prvič prejemnik iz Slovenije. Kobariško fundacijo je predlagalo slovensko društvo FIJET s predsednikom Dragom Bulcem na čelu. “Zaradi promocije Slovenije smo leta 2008 pripravili svetovni kongres FIJET. Udeležence smo peljali tudi v Kobarid in muzej prve svetovne vojne. Tudi zaradi vašega gostoljubja so kongres mnogi ocenili kot najbolje organiziranega dotlej. In zato je izvršni odbor združenja soglasno sprejel predlog, naj našega 'oskarja' prejme fundacija,” je povedal Bulc.

Kobariška županja Darja Hauptman je spomnila, kako je projekt Poti miru nastal in se iz Posočja širil vzdolž nekdanje soške fronte do morja. Poudarila je, da je postal pomembna turistična infrastruktura, ki je za te kraje in ljudi velika razvojna priložnost. Razširil pa se je po območju, ki po besedah Hadada obiskovalcu nudi izjemno raznolikost: “V pol ure vožnje se pokrajina povsem spremeni. Nikjer še nisem videl česa takega.” In zato meni, da bi dolina Soče lahko bila središče zelenega turizma, ki ni množičen, a prinaša večje dohodke.

Napovedal je, da bodo podprli zamisel slovenskega društva FIJET. “Slovenski turistični novinarji bomo stopili še korak dlje. Predlagali bomo, da projekt Pot miru in s tem celotno Posočje vpišejo na seznam svetovne dediščine Unesca. Preppričani smo, da bomo ob stoti obletnici začetka prve svetovne vojne to tudi dosegli,” je napovedal Bulc. AMBROŽ SARDOČ


Najbolj brano