Uprava Hita predlaga znižanje plač

V želji, da bi čim bolj varno prebrodili nekaj naslednjih mesecev, je uprava Hita sindikatom predlagala začasno splošno znižanje plač za 15 odstotkov. Kot razlog je predsednik uprave Hita Drago Podobnik v sporočilu zaposlenim navedel slab obisk igralnic v začetku leta, družba pa da rezerv za preživetje nima več.

Predsednik uprave Hita Drago Podobnik Foto: Leo Caharija
Predsednik uprave Hita Drago Podobnik Foto: Leo Caharija

NOVA GORICA> Po Podobnikovem predlogu naj bi ukrep veljal do sprejetja novega plačnega sistema v družbi, o katerem že skoraj leto dni potekajo pogajanja med upravo in sindikati. “Pogajanja namreč ne morejo in ne smejo trajati v nedogled, kot se nekaterim morda zdi. Nekateri še vedno mislijo, da so naše zaposlitve varne in večne, kar pa še zdaleč ni res. V upravi se dobro zavedamo, da nas spričo spleta okoliščin lahko v nekaj mesecih doleti tudi težava z likvidnostjo, zaradi katere denarja za plače preprosto ne bo,” je v pismu zaposlenim še zapisal Drago Podobnik. Rezultati poslovanja v prvih mesecih letošnjega leta so v Hitu za skoraj 12 odstotkov slabši od tistih v enakem obdobju lani. Zato je družba prva dva letošnja meseca zaključila z izgubo.

“V tem pismu ne nameravamo iskati izgovorov za slabše rezultate, še manj pa je naša želja, da bi vas naslednje vrstice prestrašile. Ravno obratno: bolj kot kdaj koli prej je pomembno, da vsi vemo, da poslujemo bistveno bolje od naše konkurence v Sloveniji in tudi Italiji, kjer beležijo vse štiri igralnice povprečno 25-odstotni padec bruto realizacije v tem istem času,” je še zapisal Podobnik.

“Položaj na našem primarnem, torej italijanskem trgu, pa je resnično dramatičen. Vsak dan nas zadevajo nove, alarmantne novice. Izrazito zaostrovanje konkurence, ukrepi italijanske vlade, ki neposredno doletijo naše goste, poglabljanje krize ... za sabo prinašajo občutne posledice za vso našo dejavnost, za vse prireditelje iger na srečo, ki delujemo na istem tržišču,” pravi Podobnik.

Pri tem imajo italijanski prireditelji, ki so Hitova neposredna konkurenca, veliko srečo v razumevanju tamkajšnjega okolja, lastnikov in občin, ki znalo prisluhniti krizi in njihovim težavam in jim že pomagajo z občutno znižanimi davki, tudi s 30 na deset odstotkov. “Na nujo po spremembi zakonodaje, predvsem davčne, opozarjamo že nekaj let tudi mi,” je zaključil Podobnik, ki meni, da bodo brez pomoči države v prihodnje težko poslovali.

STA


Najbolj brano