Unesco II ni vprašljiv

Na 11. konferenci evropske mreže geoparkov v portugalski Arouci Idrija ni dočakala želene in pričakovane vključitve geoparka Idrija v evropsko mrežo. Dosje bo treba dopolniti, nakar naj bi Idrija (za dediščino živega srebra) svoj drugi projekt uvrstila pod okrilje Unesca.

Pogled na “mater” idrijskih geoloških posebnosti  -  tektonsko prelomnico  Foto: Saša Dragoš
Pogled na “mater” idrijskih geoloških posebnosti - tektonsko prelomnico  Foto: Saša Dragoš

IDRIJA> Slovenska delegacija se je v portugalskem geoparku Arouca, kjer se je v petek končala 11. konferenca evropske mreže geoparkov, nadejala vključitve prvih dveh svojih tovrstnih parkov - Idrije in Karavank - v mrežo. Vrača pa se z zagotovilom, da vključitev ni vprašljiva, dosjeja pa bo treba prej dopolniti.

Idrijčani so pred odhodom v Arouco pričakovali poostreno presojo svojega geoparka. V leta 2000 oblikovani mreži, ki je del svetovne in deluje pod okriljem Unesca, je trenutno 50 geoparkov iz 19 evropskih držav.

Tokrat pa se je za vključitev vanjo potegovalo kar 15 novih parkov. Ker imajo z izjemo Madžarske svoje parke v njej vse tri preostale sosede, Hrvaška, Avstrija in Italija, je Slovenija pričakovala, da bo s svojima parkoma prepričala presojevalce.

Pravzaprav je povsem slovenski le park Idrija, ki obsega geološke posebnosti vse občine. Veliko večji park Karavanke pa je nastajal v sodelovanju kar 18 avstrijskih občin in slovenske Mežice z območjem Pece. Oba dosjeja bo po presoji ocenjevalcev in konference treba dopolniti s prepričljivejšo utemeljitvijo naravnih posebnosti parka.

Idrijčani (v Arouci jih je zastopal podžupan in vodja strokovne skupine parka Bojan Režun) so dobili zagotovilo, da bo do vključitve v mrežo in s tem tudi geološke dediščine pod okrilje Unesca, prišlo brez ponovnega odločanja konference.SD


Najbolj brano