Ulica naj se imenuje po Trinku

Na tradicionalnem Dnevu emigranta v Čedadu je bilo med drugim slišati pobudo k podpisovanju peticije za poimenovanje ene glavnih čedajskih ulic po Ivanu Trinku.

Praznik “pesmi, glasbe in življenja Slovencev Videmske pokrajine” sta začela otroški pevski zbor Mali lujerji in mali orkester Glasbene matice v Špetru Foto: Dejan Valentinčič
Praznik “pesmi, glasbe in življenja Slovencev Videmske pokrajine” sta začela otroški pevski zbor Mali lujerji in mali orkester Glasbene matice v Špetru Foto: Dejan Valentinčič

ČEDAD>Dan emigranta, letos že 49. zapovrstjo, je praznik, posvečen izseljencem iz Videmske pokrajine. Slovenske kulturne organizacije ga prirejajo na svete tri kralje, ko so se v preteklosti za praznike vračali domov številni emigranti z vseh koncev Evrope.

Poslanec Carlo Monaio je v nagovoru poudaril pomen dvojezičnega šolskega centra v Špetru in spomnil na čase, ko se v teh dolinah ni smelo govoriti slovensko. Ob koncu pa presenetil s pobudo za podpisovanje peticije, naj se eno izmed osrednjih ulic v Čedadu poimenuje po najpomembnejšem slovenskem narodnem buditelju v Benečiji, msgr. Ivanu Trinku. Opisal ga je kot vizionarja, ki je s svojim duhovniškim, političnim in umetniškim delom prvi spoznal pomen mirnega sožitja med narodi. V slavnostnem govoru se je predstavnik slovenskih organizacij Miha Coren spomnil pred kratkim preminulega videmskega nadškofa Alfreda Battistija, ki mu po njegovih besedah Slovenci v teh dolinah veliko dolgujejo. Prvi je priznal krivice, ki jih je lokalna cerkev storila slovenskemu prebivalstvu, in prvi prišel na Dan emigranta ter leta 1977 na prireditvi tudi spregovoril po slovensko. V drugem delu prireditve je Beneško gledališče premierno izvedlo komedijo Mož naše žene.

DEJAN VALENTINČIČ


Najbolj brano