Turki se glede Mipa še niso premislili

Turška družba Ectii je kljub protestom domačinov Kromberka, ki nasprotujejo ponovnemu zagonu klavnice v svoji neposredni bližini, še vedno pripravljena proizvodne obrate Mipa vzeti najprej v najem, kasneje pa jih tudi kupiti. Vlogo za pridobitev dovoljenja veterinarske uprave za ponoven zagon proizvodnje v Mipu so že vložili.

 Foto: STA
Foto: STA

NOVA GORICA> Stečajni upravitelj Mipa Miroslav Benedejčič je povedal, da pričakuje dogovor s Turki čim prej. V času najema bi namreč delo ponovno dobilo okrog 50 ljudi, po polnem zagonu vseh proizvodnih zmogljivosti pa bi v Mipu lahko delalo do 250 delavcev.

Turki bi kromberški obrat najprej najeli, na odločitev o odkupu pa bo potrebno počakati do avgusta. Takrat namreč poteče rok za oddajo neobvezujočih ponudb za nakup Mipa, poleg napovedane turške ponudbe pa je eno ponudbo Benedejčič že prejel. "Pričakujemo lahko še nekaj ponudb, saj so se za nakup Mipa zanimali tudi proizvajalci iz Bosne in Hercegovine, Italije in Rusije. Vprašanje pa je, ali bodo na koncu ponudbo tudi oddali," je povedal Benedejčič.

S predstavniki turškega podjetja Ectii se bodo ponovno sestali prihodnji teden, ko naj bi se dogovorili o pogojih za sklenitev najemne pogodbe. Čeprav bi najemnina simbolično znašala le en evro, pa bi v obnovo prostorov klavnice morali v začetku vložiti med 40.000 in 50.000 evrov.

"Odločitev o izbranem kupcu Mipa lahko pričakujemo šele jeseni ali proti koncu letošnjega leta, zato je želja po najemu samo dobrodošla. To tudi ne pomeni, da bo turškemu podjetju Mip na koncu tudi prodan. Odvisno bo seveda od tega, kdo bo zanj ponudil več," je še dejal Benedejčič. Vendar pa bi prav vsak kupec zagotovo ponovno obudil tudi klavnico, saj mesa na novogoriško lokacijo ne bi bilo smiselno dovažati.

Benedejčič je povedal še, da so Turki obljubili odkup vseh slovenskih živali, ki jim bodo ponujene. Vendar jih bo za njihove potrebe premalo, zato bodo morali preostale količine uvažati.

Ponovno delovanje klavnice bi bilo moteče predvsem za okoliške prebivalce, lahko pa bi predstavljalo tudi velik ekološki problem, saj Mip nima čistilne naprave. "V zadnjih letih delovanja klavnice so ta problem reševali s posebnimi kotli, vendar je nastajal velik problem ob njihovem izpiranju, saj so ostanki odplak iztekali v Korn in od tam v sosednjo državo. Zato bi lahko ponoven zagon klavnice pomenil tudi mednarodni problem, če ne bo poskrbljeno za ustrezno čiščenje odplak," je prizadevanja civilne iniciative krajanov Kromberka proti klavnici podprl tudi novogoriški župan Matej Arčon.

STA


Najbolj brano