Turk: Ne morejo kar priti po denar!

Se je novi zaplet z odpadki na ožjem Goriškem zgodil po nepotrebnem? V Komunali trdijo, da druge poti ni bilo. A župan šempetrske občine meni drugače. Kot pravi, bi morala Komunala občinam znova predlagati podražitev, a tega ni naredila. Seveda pa ni nujno, da bi tudi uspela.

Center za odpadke v Stari Gori Foto: Leo Caharija
Center za odpadke v Stari Gori Foto: Leo Caharija

NOVA GORICA > Kot smo poročali, je podjetje Komunala, ki na ožjem Goriškem skrbi za ravnanje s komunalnimi odpadki, nedavno odpovedalo najem prisilno nedelujočega odlagališča v centru za odpadke v Stari Gori.

Komunala od novega leta dalje ljudem na ožjem Goriškem “smeti” zaračunava dražje, kot so to lani potrdile občine. A podjetje je tudi napovedovalo, da bo cena sprva nižja, ker mora ljudem vrniti v preteklosti preveč zaračunano okoljsko takso na odlaganje mešanih odpadkov. Preveč so je zbrali zato, ker se v Stari Gori odložili manj te vrste materiala, kot so upoštevali pri izračunu cen. A Miška pravi, da obljube niso snedli. “Morali smo oblikovati rezervacije za finančno jamstvo in smo za to namenili denar od dajatve.” Gre za garancijo, da bo deponija, ki naj bi jo prihodnje leto zaprli, urejena in potem vzdrževana dalj časa. Temu so namenili 1,6 milijona evrov od takse. Miška je dejal, da denar še zmeraj dolgujejo ljudem in da lahko posamezniki svoje deleže iztožijo, “toda ta trenutek drugega vira za oblikovanje rezervacij ni”. Turk pa razlaga drugače: jamstvo je všteto v novo ceno “smeti”.

Tam mešanih smeti ne sme odlagati od aprila lani in od avgusta niti začasno skladiščiti, ker deponija nima več okoljevarstvenega dovoljenja. Od takrat te odpadke v Stari Gori pretovarjajo na vozila prevzemnika, ki jih pelje na Ptuj. Vprašanje pa naj bi bilo, kdo naj krije te stroške.

Ni dobil odgovora

Po besedah direktorja Komunale Andreja Miške je podjetje že lani občinam predlagalo, naj se odpovedo najemnini za deponijo, ki je pač ne morejo uporabljati. V najemu bi (in so) ohranili le zbirni center, kjer pretovarjajo različne odpadke. A dogovora ni bilo, je dejal Miška, kot tudi o kritju stroškov odvoza na Ptuj ne. Naposled so sredi marca Mestni občini nova Gorica predlagali spremembe koncesijske pogodbe. “Ker ni bilo odgovora, stroški pa naraščajo, smo 18. aprila odpovedali najem,” pojasnjuje Miška, ki sicer priznava, da najemnine dejansko več mesecev ne poravnavajo.

Po trditvah direktorja bi se bilo treba dogovoriti o paketu zadev, v katerega sodita tudi zapiranje deponije in pridobivanje okoljskega dovoljenja zanj. Izključuje pa možnost, da bi Komunala zaradi zapleta prenehala zbirati smeti: “Mi se zavedamo naših odgovornosti, kdo drug pa bi se moral zavedati naših pravic.”

Toda šempetrski župan Milan Turk, ki se mu sicer zdi logično, da bi se v Novi Gorici odrekli najemnini za deponijo, ki ni uporabna, razlaga, da je Komunal ubrala napačno pot. Za ilustracijo je povedal, da so na občinsko upravo prejemali od Komunale celo račune, čeprav je zakonodaja jasna: ravnanje z odpadki plačujejo ljudje, občine so dolžne le zagotoviti infrastrukturo in potrjujejo cene.

Predlagane podražitve je treba preveriti

Komunala zato po besedah Turka ne more kar zahtevati dodatnega denarja za to ali ono dejavnost, kot je odvoz na Ptuj, kakor tudi ne kritja izgube. Sprašuje se, kam pa je šel dobiček, ko ga je Komunala imela. Predvsem pa občine po besedah Turka ne morejo kar dajati denarja podjetju. “Morali bi pripraviti z zakonodajo skladen elaborat za določitev novih cen ravnanja z odpadki in občinam predlagati spremembe. A tega niso naredili,” je dejal župan.

A tudi če bi občina dobile tak predlog, bi preverjale, ali je podražitev upravičena. V preteklosti se je večkrat izkazalo, da niso bile.

AMBROŽ SARDOČ


Najbolj brano