Tudi štafeta semen za večjo samooskrbo

Sobotna štafeta semen s spremljevalnim dogajanjem, ki je v okviru Go-art tržnice potekala pod arkadami mestne občine, je potrdila, da je zanimanje za samooskrbo tudi na Goriškem vse večje.

Štafeta semen, ki se seli iz kraja v kraj, je pokazala, da so ljudje vedno bolj ozaveščeni in da postaja samooskrba nov pozitiven trend Foto: Nace Novak
Štafeta semen, ki se seli iz kraja v kraj, je pokazala, da so ljudje vedno bolj ozaveščeni in da postaja samooskrba nov pozitiven trend Foto: Nace Novak

NOVA GORICA>“Odzvalo se je nepričakovano veliko ljudi, ki so pokazali veliko zanimanja za semena in sadike. Izrazili so tudi željo, da bi to postala neka stalnica, zato razmišljamo, da bi v okviru Go-art tržnic s temi aktivnostmi nadaljevali,” je o prvi javni izmenjavi semen in sadik v Novi Gorici povedala Ana Facchini, ena od prostovoljk, ki so v okviru Go-arta izvedle štafeto semen.

Gre za projekt Eko civilne iniciative Slovenije (Ekoci), ki teče že drugo leto in vključuje tudi pošiljanje v semensko banko. Za to je potrebnih 33 semen znanega porekla. Od tega se enajst zrn semen posadi, enajst izmenja, enajst pa v semenski banki Ekoci ohrani za naslednje leto. Pobudniki in podporniki projekta s tem uresničujejo težnje po samooskrbi s sonaravno pridelano hrano in se trudijo ohraniti avtohtona slovenska semena, ki se jih je v preteklosti kar precej izgubilo.

Semenska banka bo še bogatejša

“Zbrali smo semena več kot tridesetih sort, od paradižnika do solate, koruze... Gre za sorte, ki se že več kot 40, 50 let prenašajo iz roda v rod in so preverjeno avtohtone,” je še povedala Facchinijeva in dodala, da so štafeto semen pred časom organizirali že na Dobrovem v Goriških brdih, kjer je bil odziv ljudi tudi zelo dober, po Novi Gorici pa bo na vrsti Tolmin.

Poleg štafete semen oziroma organizirane izmenjave semen in sadik avtohtonih sort so praktiki in poznavalci vrtnarjenja številnim obiskovalcem odgovarjali na vprašanja, povezana z vzgojo rastlin, bojem proti škodljivcem, permakulturo, in podobno.

Delavnice za male vrtičkarje

Ker je pomembno, da se znanje oziroma odnos do rastlin in njihovega gojenja prenese na prihodnje rodove, so organizatorji dogodka posebno pozornost namenili najmlajšim. Tem so bile namenjene brezplačne delavnice za male vrtičkarje. Za otroke je bilo pripravljenih približno 500 sadik timijana, origana in čebule, ki so jih ob strokovni pomoči presadili v lončke in odnesli domov, kjer bodo zanje skrbeli in opazovali njihov nadaljnji razvoj.

Dijaki biotehniške šole so pripravili delavnico s travnatimi možički in didaktično spoznavanje semen, za piko na i pa je poskrbela še degustacija sadno-zelenjavnih sokov, tako da je bil program go-art tržnice, ki je v mesto prinesla nekaj svežega, lepega in pozitivnega, in se postopoma širi, tokrat še nekoliko bogatejši.

NACE NOVAK


Najbolj brano