Tudi občina je dala “žegen” za bife

Ne občina ne zavod za varstvo kulturne dediščine nista imela nič proti, da se je v pritličje nekdanje mrliške vežice ob judovskem pokopališču v Rožni Dolini pred dvema letoma vselil bife. Polemike, ali je to primerno, pa se bodo v mestnem svetu najverjetneje nadaljevale.

Soglasje, da lahko v nekdanji kapelici obratuje bife, so dali vsi, tudi občina
Soglasje, da lahko v nekdanji kapelici obratuje bife, so dali vsi, tudi občina  

NOVA GORICA> Da je v nekdanji vežici ob judovskem pokopališču zdaj bife, je v mestnem svetu nedavno spet izzvalo polemike. Sicer kaže, da bodo svetniki po novem omejili dovoljene dejavnosti v objektu, lasti KS Rožna Dolina, in gostinstva med temi ne bo. A porodila so se vprašanja, kako je bilo mogoče leta 2010 krajevni skupnosti dovoliti, da v tedaj prazno pritličje stavbe vseli bife. V Upravni enoti (UE) Nova Gorica odgovarjajo, da je “žegen” dala mestna občina.

Dobili so pač vsa soglasja

Leta 1984 je KS Rožna Dolina dobila gradbeno dovoljenje za preureditev nekdanje vežice v dom krajanov, pri čemer v pritličju niso bile predvidene gostinske ali trgovske dejavnosti, pojasnjujejo v UE. Danes pa je zgornja etaža (mansarda) še naprej namenjena za upravne in pisarniške prostore, pritličje pa za gostinstvo. To se je zgodilo potem, ko se je leta 2009 iz stavbe izselil igralni salon in je KS za novega najemnika našla gostinca.

Upravna enota je leta 2010 vlogo KS za spremembo namembnosti najprej zavrnila zaradi več razlogov. “Projekt za pridobitev dovoljenja je bil pomanjkljiv, v KS niso dokazali, da ima bife na voljo dovolj parkirnih mest,” so pojasnili v UE. In prav tako so “manjkala vodno soglasje, soglasje za gradnjo v varovalnem pasu državne ceste ter kulturnovarstveno soglasje,” so razložili. Soglasje zavoda za varstvo kulturne dediščine (ZVKD) je bilo potrebno zato, ker nekdanja vežica stoji ob židovskem pokopališču in s tem v vplivnem območju varstva kulturne dediščine. V nekaj mesecih pa je KS vlogo dopolnila in decembra 2010 dosegla želeno. “Kot stranka v postopku je mestna občina sporočila, da nima pripomb k nameravani spremembi namembnosti,” so še pojasnili na UE.

Zavod: stavbe niso spreminjali

In kako to, da ZVKD ni imel pripomb, se zdaj sprašujejo nekateri v mestnem svetu? Vodja območje enote zavoda Ernesta Drole pravi, da je judovsko pokopališče z nekdanjo vežico vred od leta 1985 resda razglašeno za lokalni kulturni spomenik. A ko je bila vežica leta 1994 oddana igralnemu salonu, “je pristojni medobčinski inšpektorat občin Nova Gorica, Ajdovščina in Tolmin ob prijavi spremembe namembnosti stavbe zapisal, da je dejavnost skladna z dogovorom med Izraelsko skupnostjo in občino.”

Pred dvema letoma pa je ZVKD soglašal s “spremembo namembnosti igralnice v gostinski lokal, saj ni šlo za nove gradbene posege, ki bi spreminjale strukturo stavbe,” pojasnjuje Droletova. Zdaj pa so pripravili podlage za nov varstveni režim območja pokopališča na podlagi novega zakona o varstvu kulturne dediščine.

AMBROŽ SARDOČ


Najbolj brano