To ni travnik, to je zadrževalnik

Nova Gorica resda nima pravega jezera, se pa travnik med Kidričevo ulico in Ulico Gradnikove brigade vanj spremeni vsakič, ko močneje dežuje. Meščani, tudi družina, ki tam živi, se sprašujejo, kako lahko občina to dopušča, in zahtevajo, naj končno uredi razmere.

Travnik med Kidričevo ulico in Ulico Gradnikove brigade bo, dokler ga ne pozidajo, ostal zadrževalnik in zato ob vsakem deževju poplavljen Foto: Kaja Trkman
Travnik med Kidričevo ulico in Ulico Gradnikove brigade bo, dokler ga ne pozidajo, ostal zadrževalnik in zato ob vsakem deževju poplavljen Foto: Kaja Trkman

NOVA GORICA> Na občini pa odgovarjajo, da tega ne bodo storili, ker je travnik v centru mesta pravzaprav - zadrževalnik zalednih voda.

Novogoričani ob vsakem večjem nalivu dobijo pravcato jezerce sredi mesta. Voda s travnika, za katerega sicer že dolga leta načrtujejo primerne vsebine, se namreč tam zadržuje tudi po teden ali dva, ob tem pa vdira tudi na del bližnjih parkirišč. Precejšnje število meščanov, predvsem tisti, ki tam parkirajo, opozarja, da bi morali odgovorni na občini to urediti, bolj cinični pa predlagajo, naj, če tega ne nameravajo storiti, postavijo tam vsaj tobogane in bodo imeli mlajši po vsakem nalivu naravni vodni park.

“Problem je še večji, odkar je občina uredila začasna makadamska parkirišča in s tem praktično zajezila vodo, da ne pride do jaškov ob cesti,” poudarja občinski svetnik Tomaž Belingar (Lista Gregorja Veličkova), čigar družina živi prav na severnem robu omenjenega travnika. “Razumem višjo silo in izjemne naravne okoliščine, ne razumem pa, da se ne da urediti, da vode odtečejo v razumljivem času, na primer v enem dnevu,” se čudi. In opozarja na nevarnost poplav in škodo na tamkajšnjem sadnem drevju in trtah. “Po pogovoru z zaposlenimi na Vodovodih in kanalizaciji sem razumel, da je zadeva dokaj enostavno izvedljiva,” je prepričan Belingar.

Tudi če bi predvidena zadrževalnika zgradili jutri, bi bila to še vedno zgolj začasna rešitev. Težav ne bi bilo, če bi bil že zgrajen dolgo napovedovan odvodnik na Prvomajski ulici, preko katerega bi zaledne vode odtekle v Sočo. Odvodnik bi morala zgraditi Primorje in podjetje Immorent, investitor v nakupovalni center Supernova. Ker je Primorje šlo v stečaj, je občina unovčila 1,78 milijona evrov bančne garancije, ki jo je Primorje zagotovilo za gradnjo odvodnika, z Immorentom pa bo sklenila novo pogodbo.

Voda se tam mora zadrževati

A na občini ne bodo ukrepali. Travnik se ob nalivih spreminja v jezerce, ker je pravzaprav - zadrževalnik voda. “V mestnem središču vse še nezazidane stavbne površine v največji meri namenjene zadrževanju visokih voda in upočasnjenemu odtekanju. Tudi bližnje parkirišče je bilo poglobljeno prav zaradi zahtev vodarjev,” pojasnjuje načelnik oddelka za okolje, prostor in javno infrastrukturo Niko Jurca.

In razlaga: “V mesto nam vdirajo zaledne vode in ker nimamo še narejenih zadrževalnikov, bi bila Nova Gorica ob vsakem večjem deževju lahko poplavljena. Zato izkoriščamo ta travnik kot začasni zadrževalnik.” Rešitev na papirju sicer že imajo - gradnjo zadrževalnika so predvideli v občinskem podrobnem prostorskem načrtu Ob gasilskem domu, prav tako pa še nad Lavričevo ulico.

Če bo voda, ne bodo mogli graditi

“Nova Gorica je na meji sposobnosti odtekanja voda. Ko bosta zadrževalnika narejena, se bodo zadeve uredile,” zagotavlja Jurca. Narediti ju morajo tudi oziroma predvsem zato, da bodo na zemljiščih na travniku sploh lahko kaj gradili. Tam so namreč predvideli prostor za del bodočega kampusa Univerze v Novi Gorici in nov kulturni dom.

Ker pa rešitev, začasnih ali stalnih, še nekaj časa ne bo, se bo travnik očitno še naprej občasno spreminjal v jezero. “Nova Gorica je verjetno edino mesto na svetu, ki ima urejeno zadrževanje visokih voda za upočasnjeno odtekanje v samem centru, praktično tik ob milijonski investiciji v pretlakovanje središča. Temu bi lahko rekli kar Potemkinova vas,” ne more skriti cinizma Belingar.

MITJA MARUSSIG


Najbolj brano