Težava? Zakoni in denar!

Razvojna agencija Rod je gostila madžarske in slovaške partnerje v projektu CivPro, katerega cilj je preprečiti naravne nesreče in zmanjšati posledice. Pri nas so težava zakoni in denar.

Gostje so si  ogledali  plaz Slano blato in se seznanili z ukrepi za sanacijo
Gostje so si ogledali plaz Slano blato in se seznanili z ukrepi za sanacijo 

AJDOVŠČINA> V projektu sodeluje 12 partnerjev iz 11 držav. “Gre za izmenjavo znanj, izkušenj in praks. Pri tem želimo povezati različne službe, pomemben cilj je tudi ozaveščanje o preventivi,” pojasnjuje Silvana Peljhan, koordinatorka v agenciji Rod, ki projekt izvaja na severnem Primorskem.

Zakonodaja ne deluje vedno

Izkušnje kažejo, da se pri preprečevanju nesreč in odpravi posledic najbolj zatika pri denarju in zakonodaji. “Ta obstaja in je pravilno zasnovana, ampak ne deluje vedno. Mogoče deluje na nacionalni ravni in na ravni mestnih občin, medtem ko jo manjše ne izvajajo na življenjski način,” pravi Špela Kumelj iz Geološkega zavoda Slovenije.

Analiza stanja na področju preventive pred naravnimi nesrečami in drugimi nesrečami v Goriški statistični regiji, prva te vrste v regiji, bo osnova za lokalni načrt zaščite in reševanja. Ta naj bi bil nared do konca leta 2012, v pomoč bo zlasti upravljalcem prostora in Civilni zaščiti (CZ). Ta opozarja na številne težave.

Bodo odpuščali reševalce?

“Države z več denarja več vlagajo v raziskave, s katerimi bi preprečili naravne nesreče. Slovenija zanje ne namenja denarja, tako da težave rešujemo na pamet in z izkušnjami. Ni pa izmenjave strokovnih podlag,” pravi Igor Benko, poveljnik ajdovske CZ, ki opozarja na zmanjšanje denarja za CZ. “Zadnja napoved je, da nam bodo postavko znižali za trideset odstotkov. Župani jo bodo primorani povečati v občinskih proračunih. Ne vem, ali bomo morali odpuščati reševalce. To je alarmantna stvar.”

Kljub vsemu se najdejo primeri dobrih praks, na primer plaza Slano blato in Stogovce, ki sta zanimiva tudi za partnerje v projektu. Agencija Rod je te dni gostila strokovnjake iz Madžarske in Slovaške, v ospredju srečanja pa so ob zemeljskih plazovih tudi poplave. Ogledali so si plazove Slano blato, Stogovce in Stože ter sanacijo reke Vipave v Mirnu ter pobliže spoznali delo regijskega centra za obveščanje v Novi Gorici.

ALENKA TRATNIK


Najbolj brano