Svoj “da” morajo reči še krajani

“Vsekakor je to dokaz, da je regija bolj enotna,” si je vodja projekta regijskega odlagališča (RCERO) Mitja Trtnik oddahnil ob odločitvi Ajdovcev, da bodo izpolnili svoje obveznosti pri projektu. Sedaj je mestna občina pred zadnjo čerjo: dogovoriti se mora s sosedi odlagališča, sicer za RCERO ne bodo pravočasno dobili gradbenega dovoljenja.

Ajdovci so popustili, a brez dogovora s sosedi odlagališča niti to ne bo pomagalo  ... Foto: Leo Caharija
Ajdovci so popustili, a brez dogovora s sosedi odlagališča niti to ne bo pomagalo ... Foto: Leo Caharija

NOVA GORICA > Predsinočnjim niso bili na trnih le tisti svetniki v Ajdovščini, ki zagovarjajo, naj njihova občina še naprej sofinancira projekt regijskega odlagališča. Odločitev so nestrpno pričakovali tudi župani in županja severnoprimorskih občin in vodja projekta, novogoriški podžupan Mitja Trtnik.

Ker so ajdovski svetniki, sicer stisnjeni v kot in pod grožnjo, da bodo ostale občine tožile njihovo, pristali, da bodo ostali polnopravni člani, še naprej izpolnjevali svoje obveznosti in plačali svoj del (1,2 milijona evrov), so si vsi skupaj oddahnili. “Odločitev pozdravljam, zavedajo se, da je projekt pomemben za vso regijo,” je včeraj pokomentiral novogoriški župan Matej Arčon.

Del najemnine dobijo občine

Če bi namreč ajdovci odstopili od svojih obveznosti, bi RCERO šel po gobe. Občine bi izgubile priložnost in med drugim 25 milijonov evrov, ki si jih obetajo iz EU. Ajdovci so sicer županu Marjanu Poljšaku naložili, naj jim izbori, da bo del najemnine pristal v rokah občin in jih bodo te lahko uporabile za urejanje lastne infrastrukture, da bo v vseh pogodbah protikorupcijska klavzula in da direktor zasebnega podjetja Komunala Nova Gorica Andrej Miška zaradi morebitnega konflikta interesov ne sodeluje v ožji delovni skupini. “Kot lastniki moramo dati odlagališče v najem javnemu podjetju, ki bo upravljalo z regijskim centrom. Del najemnine se bo zagotovo porabil za investicijsko vzdrževanje, del pa se bo lahko vrnil občinam za njihovo infrastrukturo. Ta del bo treba še določiti,” Trtnik zagotavlja, da so neupravičeni strahovi Ajdovcev, da ne bi občine od najemnine ne imele nič. “Vse pogodbe z izvajalci imajo protikorupcijsko klavzulo,” še dodaja.

Direktor Komunale Andrej Miška in vodja enote ravnanje z odpadki Dario Rolih sta bila, po Trtnikovih besedah, v ožji delovni skupini zato, ker imata kot upravljalca odlagališča v Stari Gori vse podatke, lažje je bilo urejati zadeve. “Sedaj po tem ni več potrebe, občina bo stvari naprej vodila sama,” še pravi Trtnik. Bo pa mestna občina morala, ko oziroma če bo RCERO zgrajen, prekiniti koncesijsko pogodbo, ki jo ima s Komunalo Nova Gorica.

“S krajani smo pred dogovorom”

Ajdovski “da” pa severnoprimorskim županom še ne omogoča povsem mirnega spanca. Če nočejo ogroziti milijonov iz države in EU, morajo dobiti gradbeno dovoljenje do konca leta. Zato se morajo čim prej dogovoriti s sosedi sedanjega odlagališča. Ti imajo namreč ogromno pripomb o slabih vplivih na njihovo bivanjsko okolje, bojijo se, da se bo v vzpostavitvijo regijskega centra le še poslabšalo.

Po več sestankih pa so na mestni občini optimistični. “Trudimo se, da bi našli skupni jezik s krajani, ki se morajo zavedati, da se bodo njihove življenjske razmere prav z gradnjo RCERO izboljšale,” pravi župan Matej Arčon. Trtnik razlaga, da so že zelo blizu dogovora: “Pripravljen imamo osnutek pogodbe, mislim, da smo glavne dileme o sedanjem odlagališču, ki jih je resnično bremenilo, razčistili in da smo že tako daleč, da se bomo dogovorili.”

MITJA MARUSSIG


Najbolj brano